Protesty proti kubánské diktatuře

Petra ŠKRAŇKOVÁ, redaktorka
——————–
Na Václavském náměstí v Praze se dnes shromáždila asi stovka lidí před kovovou klecí, kterou tam umístila společnost Člověk v tísni. Klec symbolizuje vězeňskou celu na Kubě a známé české osobnosti v ní dnes a zítra odsedí pět minut za každého kubánského politického vězně. Zpravodaj Mikuláš Kroupa připomíná, že právě před dvěma lety bylo na Kubě pozatýkáno sedmdesát pět disidentů a odsouzeno k vysokým trestům vězení.

Mikuláš KROUPA, redaktor
——————–
Už před rokem společnost Člověk v tísni podobnou akci s vězeňskou celou na Václavském náměstí organizovala. Letos se do klece nechá symbolicky zavřít více než padesátka známých politiků, herců a zpěváků. Mezi prvními byli například hokejový trenér Slavomír Lener, senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina. Organizátor akce Carlos Gonzales z obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni.

Carlo GONZALES, společnost Člověk v tísni
——————–
Češi mají velmi cenné zkušenosti s životem pod totalitním režimem, takže z toho samého důvodu je velmi jednoduché nějakým způsobem prosazovat a vysvětlovat v Evropě, co to je diktatura, co to je represe, a tak dále.

Mikuláš KROUPA, redaktor
——————–
Česká diplomacie v minulosti například prosadila rezoluce na půdě OSN. Jako členská země Evropské unie se nyní staví proti uvolňování vztahů s Kubou. Za tuto nekompromisní diplomacii dnes na Václavském náměstí poděkoval kubánský emigrant žijící v Brně Liuviér Saborit.