Projde komunismus s nacismem?

Praha – V Česku se rodí nová, už 84. politická strana. Bude se jmenovat Komunisticko-nacistická strana Čech a Moravy.

Zaregistrovat si ji hodlá skupinka antikomunistů v čele se sochařem Davidem Černým – jako provokaci, jež má ukázat na „díry“ v zákonech.

„Schválně jsme spojili komunismus a nacismus, nevidíme mezi nimi rozdíl,“ vysvětluje Černý, jenž na sebe poprvé upozornil roku 1990 přetřením tanku v Praze na Smíchově narůžovo. „Česká legislativa sice zakazuje podporu a propagaci hnutí potlačujících práva a svobodu, ale zároveň umožňuje existenci komunistické strany,“ poukazuje na rozpory.

Právě s parlamentní Grebeníčkovou KSČM bude mít nová partaj nejen podobný název (připojí se jen slovo nacismus), ale stejné budou úmyslně i stranické stanovy.

„Zatímco náckové za obdiv k Hitlerovi a chválu koncentračních táborů jdou sedět, komunisté za obdivování Stalina a chválu bývalého režimu ne,“ říká další organizátor akce, Josef Bouška. „Chceme zjistit, jak si s registrací poradí naše úřady.“

Ministerstvo vnitra, jež politické strany registruje, se obvykle neřídí podle názvu, ale hlavně podle stanov.

„Pro nás je rozhodující, aby stanovy nešly proti demokratickým základům státu,“ vysvětluje mluvčí vnitra Radka Kovaříková.

Aktivita recesistů souvisí se včera odstartovanou iniciativou senátorů Jaromíra Štětinya Martina Mejstříka, kteří chtějí zakázat komunisty. Navrhují změnu zákona, která výslovně zakáže propagaci komunismu i nacismu. „Bylo by to trestné, KSČM by musela změnit název,“ říká Štětina.