Právo: Pod peticí Zrušme komunisty je falešný Klausův podpis

PRAHA 30. listopadu (ČTK) – Pod internetovou peticí Zrušme komunisty, která má podpořit přijetí novely trestního zákona zakazující propagaci komunismu, jsou také jména osob, které ji svým podpisem nestvrdily. Dnešní Právo uvádí, že mezi nimi figuruje i jméno prezidenta Václava Klause.

„Je to absurdní, výmysl, mystifikace, protože tohle by nikdy nepodepsal,“ řekl deníku Klausův spolupracovník. Podle něj prezident nebyl ani vyzván, aby se k petici připojil.

Tutéž informaci získal z Hradu i komunistický senátor Vlastimil Balín, když si ověřoval, zda hlava státu petici podepsala. „Pod číslem 51.084 je uveden Václav Klaus, prezident, ale bylo mi řečeno, že on to nepodepsal,“ řekl Balín, který si ověřoval i autentičnost některých podpisů patřících lidem z jeho volebního regionu. „Jen namátkou – jeden mostecký pekař i jeho syn byli překvapeni, že jsou jejich jména pod peticí uvedena,“ dodal Balín.

Petice vznikla na popud několika senátorů v čele s Jaromírem Štětinou (za Stranuzelených) a Martinem Mejstříkem (za Cestu změny). Její elektronickou podobu na stránkách www.zrusmekomunisty.cz již podepsalo přes 58.000 lidí. Mejstřík Právu řekl, že organizátoři si podpisy pod peticí ověřují, konkrétní ale podle deníku nebyl.

Návrh novely trestního řádu podpořili v horní komoře pravicoví senátoři a nyní se mají předlohou zabývat poslanci.

khj hš