Pravicoví senátoři chtějí výslovný zákaz propagace komunismu

Výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu jako zločinných ideologií má zavést novela trestního zákona, kterou připravili pravicoví senátoři. Jejich cílem je přimět KSČM a další podobné strany ke změně názvu i programu.

Jde nám o explicitní vyjádření, že propagace komunismu a nacismu je trestná,“ řekl dnes novinářům senátor Jaromír Štětina. Podle Martina Mejstříka není možné, aby v době platnosti zákona o komunistickém režimu existovala strana, která se otevřeně k idejím komunismu hlásí.
Už podle platného zákona za propagaci hnutí, která směřují k potlačení práv a svobod člověka, hrozí jeden rok až pět let vězení. V případě členů organizované skupiny je trest tři až osm let vězení. Tyto tresty by se podle novely měly výslovně vztahovat i na komunismus a nacismus.
Autoři novely ale jejím prostřednictvím nechtějí zlikvidovat KSČM ani kriminalizovat její voliče. Chtějí podle Štětiny spíše přimět KSČM k přeměně v moderní levicovou stranu. O kultivaci levice jde i Mejstříkovi, byť by to podle něho mohlo znamenat i posílení jejích pozic. To by ale ve svém důsledku mohlo vést k semknutí pravicových sil.
Přijetí novely má šanci v pravicovém Senátu, míní jeho místopředseda Jiří Liška (ODS), který se pod novelu také podepsal. Projednávání podle něho ale budou určitě provázet obavy z toho, aby se tím „neotevřela cesta do vlády jinak nazvané komunistické straně“. Liška pochybuje ale o schválení novely ve sněmovně, kde mají převahu ČSSD právě s KSČM. ČSSD by mohla novelu podpořit za předpokladu, že jí to „otevře možnost spolupracovat s recyklovanou komunistickou stranou,“ dodal.
Komunisté považují návrhy pravicových poslanců za nesmyslné a věří, že v parlamentu nenajdou širší podporu. „Já věřím v demokracii a její sílu, která se bezesporu projeví v tom, že neprojdou takovéto nesmyslné návrhy jakkoliv ostrakizovat stranu, která je nejen ex lege čili ze zákona, ale jejíž legitimita je opakovaně posvěcena demokratickými a svobodnými volbami,“ řekl ČTK předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.
Novelou by se měl Senát začít zabývat na březnové schůzi. Kromě Mejstříka, Štětiny a Lišky novelu podepsali další tři senátoři z Klubu otevřené demokracie a Jitka Seitlová (za hnutí Nezávislí). Podpis předběžně přislíbili i její dvě kolegyně z klubu SNK, Mejstřík o podpoře vyjednává i s lidoveckými senátory. Chce jednat také se sociálními demokraty.