Pravicoví senátoři chtějí výslovný zákaz propagace komunismu

PRAHA 8. února (ČTK) – Výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu jako zločinných ideologií má zavést novela trestního zákona, kterou připravili pravicoví senátoři. Jejich cílem je zrušit slovo komunistická v názvu KSČM a dalších podobných stran.

 

„Jde nám o explicitní vyjádření, že propagace komunismu a nacismu je trestná,“ řekl dnes novinářům senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených).

 

Podle platného zákona za propagaci podobných hnutí, která směřují k potlačení práv a svobod člověka, hrozí jeden rok až pět let vězení. V případě členů organizované skupiny je trest tři až osm let vězení. Autoři novely jejím prostřednictvím ale nechtějí zlikvidovat KSČM ani kriminalizovat její voliče. Chtějí podle Štětiny spíše přimět KSČM k přeměně v moderní levicovou stranu.

 

Přijetí novely má podpořit petice www.zrusmekomunisty.cz, jejíž podepisování bylo dnes zahájeno. Její organizátoři získali už několik desítek podpisů od známých odpůrců komunistického režimu. První kolo chtějí uzavřít 25. února. Na tento výroční den komunistického puče v bývalém Československu hodlají uspořádat happening na Staroměstském náměstí v Praze.

 

Zákaz názvu komunistická je spíš signálem, uvedl člen petičního výboru Ladislav Smoljak. „Pokud tato strana (KSČM) existuje, tak stále říkáme všem lidem, že komunismus je už povolený, že je správný, že je košer. To že se strana jmenuje komunistická, je prostě drzost, protože víme přece, co slovo komunismus znamená. My musíme bojovat proti této ideologii a toto je první krok,“ prohlásil.

 

Martin Horák kš