Poslanci mají rozhodnout, jak budou cizinci žádat o víza

PRAHA 19. září (ČTK) – Sněmovna má tento týden rozhodnout o tom, jakým způsobem budou cizinci žádat o víza. Poslanci již dříve navrhli, aby úřady mohly rozhodnout, že cizinci musí žádat o víza na zastupitelském úřadu ve státě, jehož jsou občany nebo v němž mají trvalý či dlouhodobý pobyt. Podle vlády jde především o opatření ve vztahu k problematickým zemím. Senát ale počátkem srpna tento návrh odmítl. Konečné rozhodnutí je tak na sněmovně.

O zpřísnění zákona o pobytu cizinců rozhodla sněmovna v červnu. Poslanci soudí, že takové opatření je v zájmu ochrany bezpečnosti České republiky. Zpřísnění zákona by mělo podle sněmovny omezit bezpečnostní rizika, mimo jiné v rámci boje proti mezinárodnímu terorismu.

Senátoři však měli jiný názor. Počátkem srpna proto podpořili návrh senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, který požaduje toto opatření ze zákona vypustit. Například senátor Jaromír Štětina poznamenal, že ne všichni lidé, kteří chtějí o vízum požádat, se mohou do země svého původu vrátit.

Ministr vnitra František Bublan ale zdůraznil, že jde pouze o udělování víz, nikoli o jejich prodlužování. „Nebude to na libovůli rozhodnutí nějakého úředníka, aby to třeba zavdávalo důvod ke korupci. Bude to rozhodnutí ministerstva zahraničních věcí, které třeba ve spolupráci se zpravodajskými službami vymezí určité země, kde bychom skutečně měli dodržet pravidlo, že to musí být v domovské zemi. Jsou to bezpečnostní důvody. Dělají to i ostatní země,“ řekl v Senátu ministr.

Novela má nabýt účinnosti zhruba měsíc po vytištění ve Sbírce zákonů. Platit by tudíž mohla koncem tohoto nebo počátkem příštího roku. Novinkou má být v zákoně také povinnost doložit zdravotní pojištění. Člověk, který někoho pozve do Česka, bude muset prokázat, že cizinec má zajištěnu lékařskou péči buď povinným pojištěním, nebo ekvivalentem v hodnotě 300.000 korun.

Novela také zlepšuje podmínky cizinců, kteří jsou zajištěni nebo čekají na vyhoštění. Cizinec by měl pobývat v normálním zařízení, jež spadá pod uprchlickou správu. Ostrahu by zajišťovala policie.

Petr Beneš kar
Cas| 12:28