„Porazit ODS v Praze? Nemožné“

Senátní volby 2006 – V hlavním městě triumfovali všichni kandidáti v barvě ODS

Senátní křesla v pražských obvodech jednoznačně připadla ODS. Modrých je po letošních volbách sedm z celkem deseti pražských senátorů.

PRAHA ODS si polepšila o jednoho senátora. V Praze 12, kterou dosud v horní komoře parlamentu zastupoval nestraník Edvard Outrata zvolený za Čtyřkoalici respektive ODA, zvítězil kandidát občanských demokratů Tomáš Grulich. Outrata letos nekandidoval. Historik Tomáš Grulich se v politice angažuje delší dobu, byl členem zastupitelstva dvanácté městské části i zastupitelstva hlavního města Prahy. „Já jsem tedy předpokládal díky tomu velikému rozdílu hlasů v prvním kole mezi prvním a druhým kandidátem, že bych to měl vyhrát,“ řekl Grulich, jenž dostal o čtvrtinu hlasů více než jeho soupeř, lékař Pavel Klener, kterého do Senátu navrhla Strana zelených.
Nejpřesvědčivější bylo vítězství Tomáše Töpfera v Praze 4. Pětapadesátiletý herec a ředitel Divadla na Fidlovačce získal o téměř třináct tisíc hlasů víc než jeho soupeř Richard Hindls z ČSSD. Töpfer ovi přitom chyběly pouhé čtyři desetiny procenta k tomu, aby se stal senátorem už v prvním kole. Tomáš Töpfer je zároveň jediným mediálně známým kandidátem, který v senátních volbách uspěl.
S nejmenším rozdílem dopadl souboj o senátorské křeslo v Praze 8. Občanská demokratka Alena Palečková porazila svého rivala, nezávislého kandidáta Michaela Hvížďalu o tři a půl tisíce hlasů. Devětapadesátiletá Palečková obhájila své místo v Senátu už podruhé. Načne tak už své třetí funkční období v roli senátorky. V horní komoře dosud bioložka Palečková působila ve výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, v končícím volebním období byla jeho předsedkyní. Už od roku 1994 zasedá také v zastupitelstvu Prahy 8. „V současné době není možné ODS v Praze porazit,“ komentoval výsledek pro ČTK Hvížďala.
Palečkovou, Töpfera a Grulicha podpořili ve druhém kole senátních voleb místní SNK Evropští demokraté. Tomáše Töpfera podpořili proto, že stál proti kandidátovi z řad sociální demokracie, podporu Aleně Palečkové prosadil neúspěšný kandidát SNK ED Zdeněk Bašný. Tomáše Grulicha podpořili Evropští demokraté proto, že s ODS spolupracovali na radnici Prahy 12. Za kandidátku občanských demokratů se evropský demokrat nepostavil jen ve druhé městské části. Tomáš Mikeska ze SNK ED, který v Praze 2 neprošel prvním kolem, podpořil herečku Taťánu Fischerovou z hnutí Zelení proti Daniele Filipiové z ODS. Mikeskova podpora však zřejmě nehrála roli. Devětačtyřicetiletá architektka Filipiová vyhrála nad devětapadesátiletou Fischerovou o 4814 hlasů. Funkci senátorky Filipiová obhajovala.
Dalšími pražskými modrými senátory jsou Jan Nádvorník za Prahu 11, Miroslav Škaloud za Prahu 5 a Josef Pavlata za Prahu 9. První a desátou městskou část reprezentují v Senátunestraníci Martin Mejstřík a Jaromír Štětina. Prahu 6 zastupuje Karel
Schwarzenberg z ODA.

***

volební obvod 26

Praha 2

DANIELA FILIPIOVÁ (ODS) 12 927 hlasů (61,44 %)
Poražený Taťána Fischerová (Z) 8 113 hlasů (38,55 %)
Volební účast v obvodu: 23,44 %
Volební obvod zahrnuje: Praha 2 (mimo Nové Město), Praha 3, Praha 9 (část), Hloubětín, Hrdlořezy, Malešice, Vyšehrad

volební obvod 20

Praha 4

TOMÁŠ TÖPFER (ODS) 18 669 hlasů (73,07 %)
Poražený Richard Hindls (ČSSD) 6 877 hlasů (26,92%)
Volební účast v o bvodu: 25,48 %
Volební obvod zahrnuje: Praha 4 (část), Braník, Krč, Podolí

volební obvod 23

Praha 8

ALENA PALEČKOVÁ (ODS) 12 845 hlasů (57,97 %)
Poražený Michael Hvížďala (NK) 9 312 hlasů (42,02 %)
Volební účast v obvodu: 23,03 %
Volební obvod zahrnuje: Praha 8, Bohnice, Březiněves, Čakovice, Čimice, Ďáblice, Dolní Chabry, Karlín, Kobylisy, Miškovice, Třeboradice

volební obvod 17

Praha 12

TOMÁŠ GRULICH (ODS) 13 364 hlasů (62,42 %)
Poražený Pavel Klener (SZ) 8 044 hlasů (37,57 %)
Volební účast v obvodu: 23,97 %
Volební obvod zahrnuje: Praha 12, 16, Lipence, Lochkov, Velká Chuchle, Zbraslav, Kunratice, Šeberov, Újezd, Libuš, Petrovice, Praha 4 (část)