POLITIKON

Je škoda, že minulý týden nezasedala vláda. Česká politika mohla zas jednou udělat díru do světa. Během lyžařské nepřítomnosti premiéra by totiž schůzi kabinetu býval musel řídit první vicepremiér Jiří Čunek, t.č. stíhaný za korupci.
Šéfa lidovců čeká perný týden. Měli bychom se dozvědět, jak dopadla jeho stížnost proti obvinění. Čunek teď mlčí jako zařezaný, takže je čas podívat se taky na druhou stranu stolu. Otazníky tu nejsou o nic menší.
Policie pod dohledem žalobců má už léta sklony k bezuzdné teatrálnosti při zatýkání následované oficiální informační dietou a masivními úniky, nejlépe pak soukromých hovorů. Za celou dobu „Kauzy čunek“ jsme se od úřadů oficiálně nedozvěděli vůbec nic. Kromě lží: policie prý začala případ na podzim šetřit na „základě operativních informací“. V pátek nám TV Nova ozřejmila, že onou „operativou“ bylo udání bývalé Čunkovy sekretářky… Čemu všemu ještě nemáme věřit?
Stěna mlčení se ovšem boří, když se někdo dovolí proti téhle praxi ozvat. Sotva senátorŠtětina obvinil dozorujícího žalobce Obsta ze spolupráce s StB a účasti v komplotu proti Vladimíru Hučínovi, už to jelo. Dokonce Martin Omelka, tato němá barikáda pražských žalobců, odmítající obvykle žádosti o základní informace, rozesílal v pátek textové zprávy, o jak odporný útok jde. Vida, i Omelka umí používat mobil.
Jak případ skončí? Kdo v něm říká pravdu? Asi nikdo.

Foto popis|

O autorovi| Jindřicha Šídla, Autor je vedoucím redaktorem domácího oddělení HN