Policie odložila trestní oznámení mladých komunistů na Štětinu

PRAHA 24. června (ČTK) – Policie odložila trestní oznámení šéfa Komunistického svazu mládeže Zdeňka Štefka na senátora Jaromíra Štětinu (za Stranu zelených). Oznámení se týkalo obsahu petice Zrušme komunisty, k jejímž aktérům Štětina patří. Podle policie nebyl touto výzvou spáchán trestný čin. ČTK to dnes oznámil Štefek s tím, že ho rozhodnutí policie nepřekvapilo.

„Státní aparát dal jednoznačně najevo, že proti antikomunismu i jeho zrůdným formám nehodlá zasáhnout,“ uvedl Štefek. Třídní charakter státní moci a platnost Marxových, Engelsových a Leninových tezí tak byly podle Štefka opětovně potvrzeny.
Štětina ČTK řekl, že „hoši z mladých komunistů nejsou žádní troškaři“, když podali trestní oznámení vlastně na celkem padesát tisíc lidí, kteří již petici podepsali. „Rozhodnutí policie o tom, že touto peticí nebyl spáchán žádný trestný čin, je profesionální a v souladu se zákonem,“ dodal.
Štefek podezíral senátora z trestných činů hanobení národa, rasy a přesvědčení a z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Jako důvod uváděl dvě věty z výzvy: „Komunisté jsou v naší zemi stejným ohrožením demokracie, jako byli kdysi nacisté“ a „Je nutné její vyloučení (komunistické strany) z demokratické soutěže politických stran.“
Policejní komisař ve zdůvodnění rozhodnutí, které Štefek ke svému prohlášení připojil, uvádí, že nelze trestné činy spatřovat ve sdělení, které nevybočuje z obecně rozšířených názorů. Připomněl, že srovnávání komunismu s nacismem se běžně vyskytuje v různých publikacích a jedná se o legitimní hodnotový soud. Poukázal také na zákon o protiprávnosti komunistického režimu.
Petice Zrušme komunisty vyzývá k přijetí novely trestního zákona, která má výslovně zakázat propagaci komunismu. Další projednávání této novely ve čtvrtek podpořil Senát. Policie nemá pochyb o tom, že případné omezení komunistické strany, k němuž výzva směřuje, se má stát výhradně legálními prostředky.
Policie se zabývá také trestním oznámením Štětiny a jeho kolegy Martina Mejstříka (za Cestu změny) na komunisty kvůli šíření třídní zášti. Důvodem jsou články v časopisu mladých komunistů Mladá pravda, které podle senátorů obsahují výzvy ke svržení demokracie. Štětina ČTK řekl, že od policie dosud neobdržel žádnou informaci o výsledku tohoto šetření.