Podpora barmské disidentky Su ´Tij

Senátor Jaromír Štětina  se dnes zúčastnil setkání na podporu vězněné barmské disidentky Aun chan Su Ťij. Na akci, kterou na pražské Kampě v předvečer 64. narozenin Su Ťij uspořádala společnost Člověk v tísni, Barmské centrum Praha a Amnesty International, se sešlo přes 100 lidí.

Účastníci v bílých tričkách vytvořili nápis „FREE SUU KYI“ („Svobodu pro Su Ťij“). Bílá barva triček symbolizuje svobodu. Fotografie nápisu bude předána barmským exilovým médiím.

Aun Schan Su Ťij je v současnosti jedinou vězněnou nositelkou Nobelovy ceny míru na světě. Své 64. narozeniny oslaví 19. června ve věznici Insein, kde čeká na pokračování soudního procesu. V něm byla obviněna z porušení podmínek svého domácího vězení poté, co do jejího domu vnikl americký občan John William Yettaw. Soudní proces, ve kterém by mohla být odsouzena až k pětiletému vězení, byl odročen na 26. června.

Akce na podporu Aun Schan Su Ťij se v době jejích narozenin konají již tradičně nejen v České republice, ale po celém světě. Demonstrace, promítání, diskuse či konference o Barmě se odehrají v Londýně, Bangkoku, New Yorku, Tokiu a v desítkách dalších měst.