Pietní akt v Letech u Písku

Kateřina BLECHOVÁ, moderátorka
——————–
Přibližně sedmdesát lidí dnes uctilo v Letech u Písku památku obětí romského holocaustu. Jako každý rok řečníci zmínili nekončící spor o odstranění nedalekého vepřína. V souvislosti s nedostatečnou pietou místa ale také připomněli události kolem kamene, který poblíž památníku v lednu umístila Národní strana.

redaktorka
——————–
Jan Vrba z Nové Bystřice patří při výročí odhalení památníku k pravidelným hostům. Jako jednoho z mála účastníků piety se ho romský holocaust osobně dotýká.

Jan VRBA, účastník pietního aktu
——————–
Osobní vzpomínku nemám. Co mi akorát vyprávěli rodiče, protože jsem se tu narodil v únoru a v květnu nebo kdy je pouštěli domů.

redaktorka
——————–
Celá jeho rodina diskusi kolem vepřína i letošní události kolem takzvaného památníku Národní strany vnímá velice negativně.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr./
——————–
Je to asi tři nebo čtyři týdny, co u mě byli policisté z Písku, kteří to mají na starosti. Chtějí opravdu zodpovědně zjistit, jestli byl porušen příslušný paragraf popírání holocaustu či ne.

redaktorka
——————–
V případě vepřína vidí romští aktivisté po jedenácti letech od odhalení změnu, i přesto, že se v tomto směru aktivity politiků v poslední době utišily. Přesto se i před pietním shromážděním mluvilo o volbách. Je víc než zřejmé, že nikdo jiný než právě politici diskusi o vepřínu ukončit nemůže.
Klíč| Štětina Jaromír; Senát