Petiční bublina splaskla

PRAHA( – Internetová petice Zrušme komunisty měla jen jediný zákonný podpis, a to režiséra Ladislava Smoljaka, který k ní napsal průvodní dopis. Petiční zákon totiž nepočítá s elektronickým sbíráním podpisů pod petice.
Informovala o tom včera předsedkyně petičního výboru Zuzka Rujbrová (KSČM) s tím, že výbor se zabývá každou peticí, byť by pod ní byl jen jediný podpis. Podpisy, jimiž se lidé po internetu připojovali pod petici, která má podpořit přijetí novely trestního zákona zakazující propagaci komunismu, totiž nelze podle Rujbrové ověřit. Nebylo by podle ní možné uznat ani dnes už užívané elektronické podpisy, protože ani s těmi zákon nepočítal. »Pokud se někdo podepíše jako Červená karkulka nebo Budulínek, tak je to docela možné,« uvedla Rujbrová s tím, že zákon předpokládá podpis a uvedení bydliště podepsaného. Pod peticí, kterou údajně podepsaly desetitisíce lidí, se objevil na internetu i podpis prezidenta Václava Klause pod pořadovým číslem 51 084. Prezidentovi spolupracovníci však pravost podpisu popřeli s tím, že prezident k jejímu podpisu ani nebyl vyzván.
Petice senátorů Martina Mejstříka a Jaromíra Štětiny, která dostala velký mediální prostor – hovořilo se o desetitisících podpisů -, byla na podzim slavnostně předána předsedovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi. Veřejnost je často mylně informovaná o možnosti podávat své protesty prostřednictvím internetu. Přestože je to moderní, identifikace podepsaného je nemožná.
Petice byla vyřízena na návrh poslankyně Taťjany Fišerové (USDEU) dopisem. V něm se uvádí, že výbor předá petici poslaneckým klubům a sněmovna se jí bude zabývat, až bude diskutovat o senátním návrhu novely trestního zákona zakazující propagaci komunismu.