Petici proti komunistům podepsalo 17 tisíc lidí

Praha – Na sedmnáct tisíc lidí podepsalo během dvou týdnů petici za zrušení názvu komunistické strany. Senátoři Martin Mejstřík a JaromírŠtětina to považují za úspěch. „Svědčí to o tom, že se mlčící většina ve společnosti začíná po malých krůčcích zapojovat do politického dění,“řeklŠtětina. Podle Mejstříka občané suplují to, co by měly dělat politické strany. Ty se totiž zabývají svými šarvátkami, a tím jen nahrávají rostoucím preferencím komunistů.
Organizátoři petice, mezi něž Štětina i Mejstřík patří, uspořádají na dnešní výročí „vítězného“ února 1948 pietní akci za oběti komunistické éry. Na Staroměstském náměstí pod balkonem paláce Kinských, odkud Klement Gottwald vyhlašoval své vítězství, budou účastníci pokládat svíčky k symbolickému hrobu obětí doby.
„Chceme uctít památku dvou a půl tisíců lidí, kteří byli komunisty popraveni, umučeni, zastřeleni či utýráni,“uvedl Mejstřík. Jména obětí, seskládaná a ověřená z archivních materiálů, budou mezi 16.30 a 18.30 veřejně předčítána. Podle Mejstříka se obdobná akce uskuteční i před domem současného předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka v Mikulově.