Petice Václava Havla, poslanců a senátorů k běloruským událostem

Jaromír Štětina svým podpisem vyjadřuje souhlas s peticí Václava Havla k současným událostem v Bělorusku. Bývalý president Václav Havel se spolu s několika poslanci a senátory českého Parlamentu pokusil doručit tuto petici na běloruské velvyslanectví v Praze, do budovy však nebyl vpuštěn a představitelé velvyslanectví s ním odmítli komunikovat.

Text petice:

Jménem iniciativy „Občanské Bělorusko“ působící v České republice vyjadřujeme spolu s dalšími podepsanými rozhodný protest proti falšování přípravy a průběhu prezidentských voleb v Bělorusku a odsuzujeme policejní násilí při rozehnání sobotní pokojné demonstrace v Minsku. Solidarizujeme se se všemi oběťmi represí, žádáme okamžité propuštění zadržovaných a zastavení jejich dalšího pronásledování.

Vyzýváme

– prezidenta Alexandra Lukašenka k demisi,

– představitele autoritativního režimu, aby si uvědomili zodpovědnost za svá rozhodnutí, neboť v dnešním globálně propojeném světě je jen málo míst, kam se lze před žalobci mezinárodních soudů ukrýt,

– běloruské policisty, soudce a státní zástupce, aby se nenechali donekonečna obelhávat, že zasahují proti kriminálním živlům; argumenty o pouhém plnění rozkazů na budoucí soudy nezapůsobí,

– běloruskou inteligenci, novináře a umělce, aby se vzepřeli ohlupování svých spoluobčanů o hrozícím nebezpečí Západu a aby požadovali důsledné vyšetření posledních událostí v Minsku.

Přejeme všem Bělorusům, aby překonali strach a domáhali se svých základních práv na svobodný život v právním státě a demokraticky spravované zemi, jejíž vláda se nebude schovávat za policejní jednotky se slzným plynem a ohlušujícími granáty.

V Praze dne 27. března 2006

Za Občanské Bělorusko:

Václav Havel

Karel Schwarzenberg

Anna Šabatová

Jan Ruml

Igor Blaževič

Další signatáři:

Josef Jařab, senátor

Jiří Oberfalzer, senátor

Zdeněk Bárta, senátor

Jaromír Štětina, senátor

Petr Bratský, poslanec

Táňa Fischerová, poslankyně