Paroubek: Zákrok policisty proti Jacques je neomluvitelný

Praha 2. května (ČTK) – Zákrok policisty proti ředitelce sekce lidských práv úřadu vlády Kateřině Jacques při prvomájové demonstraci je podle premiéra Jiřího Paroubka neomluvitelný. Předseda vlády to uvedl po setkání s Jacques, policista by podle něj měl policii opustit. ČTK o tom informovala mluvčí vlády Lucie Orgoníková. „Zasahující policista jednal zřejmě v přechodném pominutí mysli, to, co provedl, je neomluvitelné,“ řekl Paroubek.

 

Inspekce ministra vnitra by mohla uzavřít vyšetřování incidentu do konce týdne. Pokud se prokáže, že policista zneužil pravomoc veřejného činitele, bude propuštěn, uvedl ministr vnitra František Bublan, který zákrok považuje za neadekvátní a nechápe, proč policista takto postupoval.

 

Podobně se vyjádřil i policejní prezident Vladislav Husák, který večer České televizi řekl, že zákrok byl nepřiměřený. Podle něj nebylo správné ani to, že policie zadržela reportéra, který incident fotografoval.

 

K okamžitému vyvození nekompromisních důsledků vyzvala ministra Bublana skupina tvořená převážně senátory a poslanci. „Policie musí občany chránit, a ne zneužívat své moci, jak jsme toho opakovaně svědky,“ uvedli mimo jiné v textu, pod nímž jsou podepsáni například vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek, poslankyně Taťána Fischerová,senátoři Martin Mejstřík, Jaromír Štětina, Josef Jařab a další. V prohlášení, které má ČTK k dispozici, dodali, že očekávají rychlá a jednoznačná opatření.

 

K případu se dnes vyslovily i Liga lidských práv, Otevřená společnost o.p.s., Poradna pro občanství, občanská a lidská práva, Romea a také Open Society Fund Praha. Mimo jiné uvedly, že je třeba ho nejen okamžitě objasnit, ale také změnit systém vyšetřování podezření z trestné činnosti policie. Současný model, kdy se tím zabývá „opět policejní orgán“, tedy inspekce, je podle nich nefunkční. Ve svém prohlášení proto mimo jiné žádají, aby politici v české legislativě zakotvili nezávislé přezkoumání. Každoroční zpráva o činnosti Nejvyššího státního zastupitelství by navíc podle nich měla zahrnovat i přehledné vyhodnocení trestných činů policistů.

 

Jacques je kandidátkou Strany zelených do Poslanecké sněmovny.  Tvrdí, že ji policista napadl a bil. Chce na něj proto podat trestní oznámení. Stěžovat si hodlá i na chování jeho kolegů, kteří incidentu pouze přihlíželi.

 

Ministr spravedlnosti Pavel Němec požádal policejního prezidenta, aby postup policistů na demonstraci prošetřil. Němec se obrátí i na nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou, po které bude požadovat prošetření zákonitosti zásahu.

 

Jacques, která spolu s dalšími členy Strany zelených protestovala v Praze proti demonstraci neonacistů, hovoří o brutalitě zasahujícího policisty a o tom, že se údajně choval jako šílený. Policista, který se dostal do incidentu s Jacques, slouží podle Husáka téměř 20 let. Kdyby měl psychické potíže, určitě by se na to za tu dobu přišlo, uvedl.