Paroubek: Proti účastníkům CzechTeku se musí zasáhnout razantně

OLOMOUC/PRAHA 29. července (ČTK) – Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) nařídil dnes po poledni ministrovi vnitra Františku Bublanovi, aby policie postupovala proti účastníkům technoparty CzechTek co nejrázněji. Během policejního zásahu ČTK sdělil, že policie jedná podle jeho představ. Policisté nakonec účastníky technoparty přinutili opustit dálnici u místa konání akce. Podle Paroubka bylo důležité ochránit majetek lidí, který chtěli účastníci obsadit. Strana zelených spolu se senátorem Jaromírem Štětinou zásah policie kritizovala.

 

Kvůli účastníkům festivalu byla od rána zablokována část rozvadovské dálnice D5 poté, co policie znemožnila sjezd na místo technoparty. V koloně uvízli také lidé, kteří neměli s technoparty nic společného. Proti účastníkům CzechTeku u dálničního sjezdu v Mlýnci na Tachovsku zahájily postup desítky policejních těžkooděnců. Policisté postupovali v rojnici a donutili k odjezdu z prostotu dálničního sjezdu lidi, kteří zde stáli.

 

Paroubek si myslí, že nástup těžkooděnců byl nutný. Sám Bublanovi řekl, aby postupoval „co nejrázněji“. Ostatní lidé, kteří uvízli na dálnici společně s účastníky hudební akce, byli podle Paroubka průvodním jevem technoparty. „Policie se to snažila řešit rychle. Je zřejmé, že účastníci technoparty chtěli obsadit majetek, který jim nepatří a který jim nikdo nechtěl pronajmout, a to je ten základní problém,“ uvedl během zásahu Paroubek.

 

Postup policie, která neumožnila účastníkům technoparty CzechTek sjezd z dálnice D5, chápal jako správný také ministr vnitra František Bublan. Policie podle něj chtěla zabránit, aby vyznavači technohudby projížděli přes pozemky majitelů, kteří s tím nesouhlasili.

 

Předseda Strany zelených (SZ) Jan Beránek míní, že zásah policie byl nepřijatelný, protože účastníci technoparty neporušili žádný zákon. „Mám informace o tom, že pořadatelé CzechTechu s majitelem louky pronájem řádně vyjednali,“ informoval ČTK Beránek a žádal Bublana o zastavení razie. „Stát, který získá autoritu jen na základě strachu mezi občany, nezaslouží úctu,“ komentoval razii senátor Jaromír Štětina (zvolen za SZ). Beránek i Štětina prý mají smlouvu mezi majiteli pozemku a organizátory technoparty k dispozici. Beránek Paroubka vyzývá, aby „akci prošetřil a vyvodil ze závěrů personální důsledky“.

 

Bublan však uvedl, že člověk, na jehož pozemku se měla party uskutečnit, a na který mířily desetitisíce lidí, pronajal louku na oslavu narozenin pro 50 lidí. Když se ale dozvěděl, o co jde, přestal s tím souhlasit, řekl ministr vnitra.

 

Ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) nechtěl postup policie hodnotit, situaci nicméně označil za problematickou. Způsobili ji podle něho spíš účastníci CzechTeku tím, že dálnici blokovali. Situaci konzultoval s Bublanem a nabídl mu spolupráci silničářů při vyznačování objížděk.

 

Alena Petrželová sta mhm viv mol