OTÁZKA PRO TŘI

Stydíte se za svého premiéra?

Miroslava Němcová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a ODS

Ano, stydím. Stydím se za něj, protože není schopen ani lidskými vlastnostmi, ani odbornými předpoklady tak náročnou funkci vykonávat. Stydím se tak jako ti, kteří jsou ochotni zaplatit tři tisíce korun za billboard s nápisem „Stydím se za svého premiéra“. Stydím se jako šestadvacet tisíc občanů, kteří žádají vysvětlení pana premiéra na Internetu. Stydím se jako osmdesát vysokoškolských profesorů, kteří panu premiérovi předali petici, ve které požadují jeho demisi.
Tomáš Julínek, senátor, ODS

Stydím se za to, jak vládne, jak slabě hájí zájmy našeho státu v zahraničí, jak zasévá nedůvěru v demokracii a politiku, jak udělal z volebních programů cár papírů, jak lehce zadlužuje tuto zemi, jak neumí být chlap… Jeho nedozrálost ho vede k nekalým mocenským praktikám, špiclování. Šárčiny excesy jen zakrývají podstatné nedostatky jejího manžela coby premiéra této země.

Jaromír Štětina, senátor, Strana zelených

Ano, stydím se za svého premiéra. Měl by odstoupit. Stydím se i za jiné věci: za korupci, za posedlost mocí, která ovládá některé politiky, za podmínky, v nichž přežívají důchodci, za činnost našich soudů… Bylo by toho více, ale dám přednost možnosti říci, na co jsem u nás pyšný – nechci žít v nihilismu, který drásá duši, rozkládá společnost, všechny nás otravuje a nahrává komunistům. Tedy: Jsem rád, že se koruna stává pevnou, že máme svobodu slova, že už nežijeme za mříží, že se, navzdory klackům házeným pod nohy, tvoří střední třída, že průměrná životní úroveň stoupá, že jsme členy Evropské unie a NATO, že naše země za 15 let zkrásněla.