OTÁZKA PRO Jaromíra KOHLÍČKA (KSČM), poslance EP:

Senátorská iniciativa pánů Štětiny a Mejstříka, která staví vedle sebe fašismus a komunismus a volá po zakázání všech jejich symbolů, i podle průzkumu, který jsme si udělali mezi mělnickými občany, není brána příliš vážně. Co o ní soudíte vy?

 

Já chápu, že pan Štětina se snaží zviditelnit, protože k ničemu jinému nemůže celá akce sloužit. Chápu, že se k němu přidal i senátor pan Mejstřík. Kdo totiž slyšel jeho projev, stejně jako projev exrektora Zlatušky při volbě prezidenta, mi dá za pravdu, že se tito pánové nemuseli dlouho hledat. Chápu, že ani jeden z nich v Senátu rozumnou práci dělat nemůže, protože prostě jejich znalosti na ni nestačí. Nu a když si vezmu pana Štětinu, ten se snaží jako každý, kdo obrátil kabát, se patřičně zviditelnit, ukázat, že je patřičně zorientován. Takový už je život, někdo narostl rovně a někdo se v jeho větru prostě pokřivil.

A pokud se týká samotného návrhu, není o čem diskutovat. Tím, že zakážu symboly nebo slova, je nesprovodím ze světa, nezměním ani historii. Když někdo chce usilovat, aby to či ono slovo zmizelo z názvu některé strany, tak ji tímto počínáním nezruší. Je to jenom kampaň, kterou se na sebe snaží extrémně pravicové síly na sebe upozornit. Má cenu asi jako plácnutí do vody.