Osobnosti veřejného života vyzývají k obraně Chodorkovského

Praha 19. dubna (ČTK) – Na obranu ruského podnikatele Michaila Chodorkovského, který si v Rusku odpykává osmiletý trest za daňové úniky a privatizační podvody, se postavila skupina osobností českého veřejného života včetně exprezidenta Václava Havla. V dopise, o němž informují Hospodářské noviny a Mladá fronta Dnes, napsali, že Chodorkovskij byl k odsouzení vybrán „na základě politických manipulací Kremlu“ a je ve vězení šikanován.

„Vyzýváme všechny, kdo mají zájem na rozvoji demokracie, právního řádu a spravedlnosti v Rusku, aby své zneklidnění nad osudem Michaila Chodorkovského dali veřejně najevo tak, aby ruské úřady nemohly pokračovat v popírání práv a způsobů chování, na nichž je založena evropská demokracie,“ píše se v dopise, který podepsalo 26 lidí.

Jsou mezi nimi předseda vládní KDU-ČSL Miroslav Kalousek, ministryně informatiky Dana Bérová, senátoři Karel Schwarzenberg, Zdeněk Bárta, Edvard Outrata a Jaromír Štětina a bývalí velvyslanci ČR v Rusku, USA a Británii Luboš Dobrovský, Alexandr Vondra a Pavel Seifter. Podpis připojili rovněž spisovatelé Michal Viewegh a Ivan Klíma, bývalá šéfka Akademie věd Helena Illnerová, ředitel Židovského muzea Leo Pavlát, novináři Petruška Šustrová, Karel Hvížďala a Petra Procházková a filozof a bývalý prezidentský kandidát Jan Sokol.

Podle dopisu je Chodorkovskij ve vězení trvale vystaven „provokativní šikaně“ a je nepřiměřeně přísně trestán za sebemenší údajná porušení vězeňského řádu. Cílem kázeňských trestů za problematické či vyprovokované i neexistující prohřešky proti vězeňskému řádu je umožnit soudu to, aby odmítl případnou žádost Chodorkovského o podmíněné propuštění na svobodu po uplynutí poloviny trestu, píše se v dopise.

„Vzhledem k politickému zájmu, který na věznění Michaila Chodorkovského ruská administrativa má, mělo by se mu dostat stejné podpory, jaké se dostává politickým vězňům,“ uvádí se v dopise.

Chodorkovskij, kdysi nejbohatší muž Ruska, svoje jmění získal v 90. letech, kdy se stal šéfem obří ropné společnosti Jukosu. Ve vězení je od roku 2003, odsouzen byl loni v květnu a v září mu bylo zamítnuto odvolání. Trest si odpykává v kolonii asi 5000 kilometrů východně od Moskvy.

Všeobecně se má za to, že za jeho stíháním stojí Kreml, který jej trestá za politické ambice. Prezident Vladimir Putin se nechal slyšet, že každý, kdo manipuloval chaotický proces privatizace v 90. letech, v němž hrstka podnikatelů získala pohádkové bohatství, bude pohnán k právní odpovědnosti.

hš rot