Okolnosti zabití Aslana Maschadova

moderátorka
Vůdce čečenských povstalců Aslan Maschadov je mrtev. Zprávu ruské televize NTV včera večer potvrdili i sami představitelé čečenských povstalců. Londýnský vyslanec samozvané vlády čečenských separatistů
Achmed Zakajev označil Maschadovovu smrt během zvláštní operace ruských bezpečnostních sil v čečenské vesnici Tolstoj-Jurt za fakt. Zdůraznil ale, že žádný rozklad čečenských struktur nenastane. Státní obranný výbor prý v nejbližších dnech vybere nového prezidenta. Znalec čečenských poměrů, český senátor Jaromír Štětina je přesvědčen, že Moskva zabitím Maschadova učinila taktickou chybu, protože v něm ztratila nejvhodnějšího partnera pro jednání. Už proto prý konflikt v Čečensku bude v neztenčené míře pokračovat.

Jaromír ŠTĚTINA, český senátor, znalec čečenských poměrů
Kreml potřebuje, aby válka v Čečensku pokračovala, poněvadž to je válka mocenská a kdo kontroluje Severní Kavkaz, má odkrytou cestu ke kontrole Kavkazu jižního … k jižnímu, a to je strategická poloha, kde se Rusko dnes pohybuje. Ta válka pokračuje. Není pravda, že ta válka není, že to je jenom nějaká policejní operace. Ta válka se plně afghanizovala a bude pokračovat i dál. Pokud já si to dovedu spočítat, tak bude samozřejmě mezi čečenskými gerilovými bojovníky zvolen náhradník prezidenta Maschadova a partyzánská válka proti ruské armádě bude dál. Bude to možná znamenat i daleko větší nebezpečí čečenského teroru, poněvadž bude ohlasem na to veliké bezprecedentní násilí ruské armády.

moderátorka
Český senátor Jaromír Štětina, který v devadesátých letech na Kavkaze působil jako válečný zpravodaj a s Aslanem Maschadovem mnohokrát mluvil a na telefonu z Moskvy nás poslouchá tamní zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung Daniel Brössler, dobrý den.

Daniel BRÖSSLER, zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung
Dobrý den.

moderátorka
Vyjasnily se už okolnosti Maschadovovy smrti? Jednu chvíli vedle sebe existovalo hned několik verzí, včetně té, že čečenského vůdce zastřelil jeho vlastní bodyguard.

Daniel BRÖSSLER, zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung
Těch verzí je mnoho. Já si myslím, že jich bude ještě více. Že ho zastřelil bodyguard, já tomu moc nevěřím. To říkal sice premiér čečenský vlády Ramzan Kadyrov. Jemu bych tady moc nevěřil. Co se týče oficiálních, oficiální verze, tak prostě zahynul proto, že … prostě během bojů a já si myslím, že to i tak bylo.

moderátorka
Vaše kolegyně, moskevská zpravodajka švýcarského listu Le Temps, se domnívá, že Maschadov byl skutečným povstaleckým vůdcem, nikoli teroristou a že Rusové po jeho odstranění čelí na čečenské straně, a teď cituji: „Bandě divokých šílenců a islámských fundamentalistů.“ Dá se vypozorovat nějaká rezonance s tímto názorem i mezi ruskými představiteli?

Daniel BRÖSSLER, zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung
Určitě, kdyby šlo o ruskou vládu nebo ruský parlament, ale samozřejmě jsou i v Rusku lidi, kteří to tak viděj. Když se podíváte například na organizace „Soldatski materi“, tak ony už jasně řekly, že se obávají, že situace se teď zostří, ale je to samozřejmě spíš menšina v Rusku, která to tak vidí.

moderátorka
Těch teorií, proč Moskva se uchýlila k zabití Maschadova, existuje několik. Myslíte si, že prezident Putin mohl chtít odstraněním Maschadova definitivně zacpat ústa těm, kteří se dožadovali zahájení rozhovorů s Čečenci?

Daniel BRÖSSLER, zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung
No, je to možný, dokonce jsou noviny v Rusku, noviny Izvestija, který to vlastně dneska jasně psaly, že taková otázka, proč vlastně teď, že možnosti zabít Maschadova asi už byly dříve, proč právě teď, když Maschadov tak velmi hlasitě požadoval rozhovory, velmi hlasitě říkal, že všechno, o všem se dá jednat, tak proč právě teď ho zabili? Takže si myslím, že na tom může něco být, že Putin se chtěl právě teď zbavit Maschadova.

moderátorka
Slyšeli jsme slova českého senátora, pana Štětiny, který hovořil o tom, že Moskva v zásadě na vyřešení konfliktu žádný zájem nemá. Myslíte …, máte stejný názor?

Daniel BRÖSSLER, zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung
Ano. Já si myslím, že to bohužel tak je. Co se týče války přímo tam, tak to momentálně Kremlu a ruský vládě prostě velký problémy nedělá …, ony s tím velký problémy nemají. Ruský společenství je unavený, oni se moc o to nezajímají lidi. Když jde o teror, o terorismus, tak prostě tady je ruská vláda …, prostě nemá vůbec, nemá vůbec úmysl s někým jednat, takže si myslím, že asi to tak bude. Já bych s tím souhlasil.

moderátorka
Já vám děkuji za rozhovor. Redaktor, zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung v Moskvě Daniel Brössler.

moderátorka
– Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
– Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka