Odvrácená tvář Kuby

Senátor Štětina se dnes zúčastnil slavnostního předání sborníku kubánských autorů Hlasy změny do fondů Národní a parlamentní knihovny, které se konalo na půdě českého parlamentu.


Senátor Štětina s knihou Hlasy změny

Soubor povídek, básní, článků a esejí přijel do Prahy představit kubánský spisovatel a politický vězeň žijící nyní v exilu Manuel Portal. „V knize je popsána odvrácená tvář Kuby,“ uvedl Portal. „Jsou to hlasy autorů, kteří nemlčí. Je to výkřik elegantní a statečný,“ dodal s tím, že pisatelé sborníku nejen žádají změnu, ale také za ní bojují. Celá řada autorů zastoupených v Hlasech změny je podle jeho slov nyní ve vězení. Dopad knihy na Kubě je prý obrovský, vlastní ji velké množství lidí, kteří si ji dále předávají. Česká vláda a neziskové organizace dlouhodobě podporují úsilí o demokratické změny v této ostrovní zemi. Pomáhají opozičním politikům a disidentům. „Mají-li tito stateční lidé dar a vůli nadále svědčit o životě v totalitním světě, je třeba to nejen ocenit, ale všemožně podpořit,“ přečetl někdejší disident Jan Ruml z dopisu bývalého prezidenta Václava Havla. „Proto jsme před lety založili Mezinárodní výbor pro demokracii na Kubě, který sdružuje mnoho významných osobností, a proto mnoho nevládních neziskových organizací působí ve prospěch pronásledovaných či rodin vězněných,“ napsal Havel. Kniha Hlasy změny obsahuje díla 21 autorů žijících na Kubě. Zastřešuje nejrůznější žánry od poezie přes povídky, epištoly, eseje, svědectví, až po novinové články.

Senátor Štětina se setkal s rodinami kubánských disidentů v únoru loňského roku v rámci své soukromé cesty po Kubě. Během týdenního pobytu navštívil dohromady přibližně deset disidentů, nezávislých novinářů a bývalých politických vězňů včetně Oswalda Payá Sardiñase a Marthy Beatriz Roqueové. Sdružení pro podporu občanské společnosti, v jehož čele Martha Beatriz stojí, předalo senátoru Štětinovi Výzvu mezinárodnímu demokratickému společenství k vytvoření mezinárodního výboru, který by vyvíjel aktivity proti agresi namířené do řad kubánského disentu.