ODS kritizuje zásah na Letné

STALO SE

PRAHA, 3. 5. 2005

Místopředseda opoziční ODS Ivan Langer chce, aby ministr vnitra František Bublan vysvětlil zásah policie při nedělním mítinku komunistů v Praze na Letné. Policie tam zadržela Jana Šinágla. Ten chtěl protestovat během projevu předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka.
Policisté v neděli zadrželi také muže, který poškodil policejní vůz. Zásah však byl podle Langra nepřiměřený.
»Jsme tím velice znepokojeni o to více, že policie ani státní zastupitelství nereagovaly na průběh nedávné mezinárodní konference komunistických stran v Praze. Existuje podezření, že na ní mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty trestného činu propagace komunismu,« citoval Langer usnesení Výkonné rady ODS po zasedání širšího vedení strany. Langer oznámil, že se na věc zeptá Bublana v Poslanecké sněmovně při pravidelných interpelacích.
»O případ se zajímám již od rána,« řekl včera Bublan. Uvedl, že pokud policista zhodnotí situaci tak, že je narušen veřejný pořádek, je jeho zákrok v pořádku. Dodal, že zatím nemá potřebné údaje. Čeká například na videozáznamy z policejního zásahu.
Policie podle Langra neměří všem stejným metrem. Snaží se potírat pravicový extremismus a levicový přehlíží. Podle stínového ministra vnitra za ODS by se měla k oběma chovat stejně. Šinágl se podle policie dopustil dvou přestupků, proti veřejnému pořádku a proti právu na shromažďování, druhý muž byl obviněn z trestných činů poškozování cizí věci a výtržnictví.
Proti postupu policie kvůli zadržení Šinágla protestoval i senátor Jaromír Štětina zvolený zaStranu zelených, spoluautor protikomunistické novely trestního zákona.
»Je více než pobuřující, že je zadržen člověk, který spořádaným způsobem protestuje proti projevům třídní nenávisti členů extremistické KSČM, která dává neustále najevo záměr svrhnout dnešní demokratický režim,« uvedl Štětina v prohlášení, které včera zaslal České tiskové kanceláři.