Odpůrci zásahu: Stejné jako za komunistů

Neohlášenou technoparty srovnávají Nohavica a Kocáb s bojem studentů za svobodu v roce 1989

Na začátku byl policejní zákrok těžkooděnců proti neohlášené technoparty. Během několika málo dnů se z toho stala legenda. Technaře přirovnává ke zmláceným studentům z listopadu 1989 na Národní třídě a státní představitele k totalitním vůdcům KSČ.

Praha – Známý písničkář Jarek Nohavica dokonce složil na protest písničku Už zase bijou děti. „A jako v listopadu z oblohy padá voda a s obrněnci vzadu klopýtá nesvoboda…“ naráží text písně na analogii s listopadem 1989. „Mám jen holé ruce a tluču na bubínek,“ zní další část písně.
Podobný pocit mají i další umělci. Zpěvák Michael Kocáb přirovnává praktiky ministra Františka Bublana (za komunistického režimu disidenta i signatáře Charty 77) a premiéra Jiřího Paroubka k praktikám městského tajemníka KSČ Miroslava Štěpána.
„Je směšné, když naše ozbrojené složky, které nebyly schopny vystoupit na obranu svobody a demokracie v roce 1939, 1948, 1968 a 1989, zkoušejí svoji sílu a brutalitu na bezbranné mládeži,“ podotýká Kocáb. Jako většina odpůrců zásahu i on volá po rezignaci ministra vnitra a premiéra.
„Jsme pohoršeni nad bolševickými manýry pana Paroubka a spol. Nechali je tam zmlátit jako v Číně na Tchien-an-men. Je to strašný precedens, který nesmí projít,“ zlobí se majitel Divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl. On, Lucie Bílá, Kamil Střihavka a další členové divadla chtějí koupit technařům louku, kde by si mohli podobné akce pořádat.
Naopak Bublan i představitelé policie trvají nadále na tom, že zákrok byl přiměřený a nutný. „Policie neměla jinou možnost,“ sdělil včera Čestmír Pastyřík, šéf policejních pořádkových jednotek v České republice.

Zásah už šetří řada institucí

Zásah bude na podnět ministra spravedlnosti Pavla Němce prošetřovat státní zastupitelství v Plzni. Postupy policistů na místě bude prověřovat také Inspekce ministra vnitra. A včera oznámil své vyšetřování i ombudsman Otakar Motejl.
Problém je v tom, že účastníci technoparty, stejně jako například senátor Strany zelenýchJaromír Štětina odmítají při vyšetřování s policisty spolupracovat.
„Nevěříme současnému vedení policie,“ řekl například Stanislav Penc, jeden z mluvčích protestů proti policejnímu zásahu.
Senátor Štětina už dokonce odmítl policii na přímou žádost předat záznamy, které dostal od účastníků technoparty. Nejlepším řešením by podle něj byla zvláštní vyšetřovací komise, kde by zasedli zástupci obou parlamentních komor a všeobecně respektované osobnosti.