Obstovi proti Štětinovi neuspěli

Policisté v těchto dnech bez dalšího šetření uzavřeli a založili ad acta dubnové trestní oznámení rodiny přerovského státního zástupce Radima Obsta na senátora JaromíraŠtětinu a někdejšího rozvědčíka Vladimíra Hučína. Příbuzným žalobce se nelíbily výrokyŠtětiny a Hučína o kontaktech Obstovy rodiny na bývalou komunistickou Státní bezpečnost (StB).
Podle závěrů policie byla sice tvrzení senátora a někdejšího rozvědčíka nepravdivá, nejde však o trestný čin pomluvy. Oznamovatelé se proto mají raději obrátit na civilní soud.
„Nepravdivá tvrzení, která se vás dotýkala, sice mohla být způsobilá ke způsobení nepříjemností či by mohla být určitým zásahem do vaší integrity, avšak s přihlédnutím k rozsáhlé judikatuře nelze takové jednání a priori řešit trestněprávní cestou,“ napsali policisté 15. listopadu Obstově rodině.
Obst se dostal do povědomí veřejnosti jako dozorový žalobce v domnělé korupční kauze Jiřího Čunka. Z rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství musel ale případ v červnu předat jihlavskému státnímu zástupci Arifu Salichovovi, který pak Čunkovo stíhání zastavil.
Již v průběhu této kauzy přišli Štětina a někdejší pracovník BIS Hučín s tvrzením, že sám Obst i jeho rodina spolupracovali či měli kontakty na StB. Obst prý tak získal povinnou bezpečnostní prověrku údajně nezákonně.
Tyto výroky se ale následným šetřením policie a státního zastupitelství nepotvrdily, podle obvodní žalobkyně z Prahy 5 Hany Vrbové má Obst prověrku v souladu se zákonem.