O unijních kvótách může rozhodnout summit

Právo
18. září 2015, autor: ČTK, DPA, mcm

Ostrý spor o povinné kvóty, které odmítá Česko a některé další země východu Unie, se zřejmě rozhodne ve středu večer na mimořádném summitu EU. Jeho svolání oznámil včera Donald Tusk, který předsedá jednání šéfů států a vlád zemí Unie.
Svolání mimořádného summitu EU žádali jak zastánci povinných kvót na přidělování běženců, jako je německá kancléřka Angela Merkelová, tak jejich odpůrci, jako je slovenský premiér Robert Fico nebo Česko.
Tusk uvedl, že svolává premiéry a prezidenty k diskusi o uprchlické krizi. Sejdou se den poté, co ministři vnitra zemí Unie absolvují v úterý druhé kolo zatím bezvýsledné debaty o návrhu Evropské komise na krizové přerozdělení 120 tisíc žadatelů o azyl. Tam se zastánci kvót ještě jednou pokusí prosadit povinné kvóty ještě na ministerské úrovni.

Europoslanci pro dělení uprchlíků

Česko a další země to však chtějí řešit až na summitu, kde mají právo veta. Jsou proto zatím proti plánu Komise na toto přerozdělení i na vznik trvalého mechanismu, který by Bruselu umožňoval uprchlíky podle určitých kvót přerozdělovat v budoucnu automaticky.
Členské země se už včera ocitly pod tlakem unijního parlamentu, který v nezávazném hlasování podpořil návrh Komise. Celkem pro něj hlasovalo 370 europoslanců, což je necelá polovina členů parlamentu. Pětina jich byla naopak proti.
Z 21 českých poslanců jich bylo proti návrhu jen devět. Jednotně jej odmítli pouze zástupci ODS, jak ukazují údaje webu votewatch. eu, který zveřejňuje výsledky hlasování v Unii. Proti byli i dva zástupci ANO, Pavel Telička a Petr Ježek, stejně jako tři sociální demokraté (Jan Keller, Olga Sehnalová a Pavel Poc). Čtvrtý člen ČSSD, Miroslav Poche, nebyl přítomen.
Pro návrh, podle něhož by Česko mělo přijmout dalších 2978 běženců, hlasovali tři poslanci za TOP 09, a to Luděk Niedermayer, Jaromír Štětina a Stanislav Polčák. „Kompromisní návrh považuji za jediný možný,“ hájil pak své hlasování Niedermayer. Jiří Pospíšil, který byl rovněž zvolen za TOP 09, hlasoval proti.
Zdrželi se dva poslanci KDUČSL. Podle ČTK se zdržel i třetí z nich, Pavel Svoboda. „Hlasoval jsem proti zárodku povinných kvót v návrhu,“ tvrdil pak agentuře. Podle webu votewatch.eu byl naopak čtvrtým zástupcem Česka, který hlasoval pro návrh. Jednání parlamentu se kromě dvou zbylých členů ANO neúčastnil ani žádný ze tří poslanců KSČM.