Nová výzva: Uprchlíci nejsou zločinci. A nad Čechy nelámej hůl, Evropo

Blesk.cz,
23. září 2015, autor: Jaroslav Šimáček, foto: EPA.

Po výzvě vědců proti strachu a lhostejnosti jsou tu další iniciativy, které se staví proti peticím typu té Klausovy. Jedna se jmenuje Milá Evropo a podepsalo ji na tři tisíce lidí, včetně některých politiků. Upozorňuje, že bychom se k uprchlíkům neměli chovat jako ke zločincům. A že zdaleka všichni v Česku nepřemýšlí jako Martin Konvička. Ta druhá je otevřený dopis České advokátní komory, která vyzvala k právní pomoci imigrantům.

Uprchlická krize názorově rozdělila Česko. Najdou se tu stoupenci Tomia Okamury či Bloku proti islámu a islamofoba z budějovické univerzity Martina Konvičky, kteří proti uprchlíkům demonstrují. Pak je tu ale také početný zástup těch, kteří naopak vyzývají k přijímání uprchlíků a vstřícnosti vůči těm, kteří to zkrátka potřebují. Jejich oponenti je označují často za sluníčkáře.

A právě taková „sluníčkářská“ petice nedávno spatřila světlo světa a svým způsobem navázala na úspěšnou výzvu vědců. Nachází se na stránkách deareurope.cz a právě tak zní i její anglický název. Hezky česky jde ale o dopis „Milá Evropo“.

„Milá Evropo, možná posloucháš deklarace našich politiků a myslíš si, že jsme trochu pokrytci a že si nevážíme členství v Unii. Možná to vypadá, že jsme zapomněli na bolestnou historii, když naši spoluobčané museli nedobrovolně opustit zemi: 80 000 Židů během holokaustu, miliony Němců, často antifašistů, po skončení války, 25 000 Čechoslováků po roce 1948 a téměř 300 000 lidí po roce 1968,“ píše se ve výzvě.

„Snad si klepeš na čelo, co se to najednou děje v zemi, která dala světu Karla Čapka, Tomáše Garrigua Masaryka a Václava Havla. Kde se v Češích vzalo tolik nerozhodnosti, skepse a zbabělosti? Kam se poděly myšlenky solidarity, velkorysosti a humanismu? Neboj. S naší zemí to není tak špatné. To je jen dojem, který vyvolává naše politická reprezentace,“ stojí dále v otevřeném dopise, který cílí na to, aby bylo jeho poselství slyšet nejen u nás, ale i za hranicemi. K dispozici je proto překlad do angličtiny, němčiny a dokonce i nizozemštiny.

Podepsal i politik, kterého zavřeli Maďaři

Tato výzva upozorňuje i na to, že se mnoho lidí vydalo do Maďarska či Chorvatska, aby pomohli uprchlíkům během jejich náročné cesty z válkou zmítaných oblastí.

„Věz, že cítíme sounáležitost s lidmi, kteří byli připraveni o své domovy, nemohou v míru vychovávat a vzdělávat svoje děti a rozvíjet svoje intelektuální schopnosti. Zkrátka vést úplně obyčejný život. A jsme, stejně jako ty, rozpačití z reakcí a nečinnosti našich státních orgánů, a tak jsme se rozhodli s tím něco udělat,“ upozorňuje výzva a vzpomíná na všechny, kteří se vydali třeba do maďarského Röszke či chorvatského Tovarniku. Anebo se alespoň podíleli tím, že pro uprchlíky darovali oblečení, jídlo či peníze.

Pod petici se již podepsalo 3053 českých občanů. Přímo z ní sálá rozčarování nad dosavadním přístupem současné vlády. „Ta sobě ani občanům nechce přiznat, že pár set kilometrů od našich hranic se odehrává obrovské neštěstí, které nepřerostlo v humanitární katastrofu jenom díky činnosti neziskových organizací a dobrovolníků,“ upozorňuje petice.

„Milá česká vládo a pane prezidente, přestaňte se bát,“ vyzývá české politické špičky a připojuje výzvy k tomu, abychom uprchlíkům dali najevo, že nejsou naši nepřátelé, a nechovali se k nim jako ke zločincům.

Prvním podpisem na petici je přitom jméno Michala Berga, politika ze Strany zelených, který se v Maďarsku rozhodl svézt trojici uprchlíků a následně strávil několik hodin ve vyšetřovací vazbě v Szegedu. Kromě něj se najdou v dlouhém seznamu i jména brněnského náměstka primátora Matěje Hollana (Žít Brno) či europoslance Jaromíra Štětiny (za TOP 09).

„Výzvu Milá Evropo jsem podepsal rád, protože mi mluví z duše. Staví se proti hloupým projevům nepřátelství, které ve své podstatě nahrávají radikálům Islámského státu. Proti nebezpečím, která hrozí Evropě z vnějšku, se musíme postavit jednotně. Mrzí mě, že naše vláda tuto jednotu Evropské unie nabourává,“ reagoval pro Blesk.cz Štětina.

Mezi podpisy nechybí však ani zástupci umělecké obce – třeba přední český reklamní režisér Martin Krejčí či herečka z Cest domů Barbara Lukešová. Ale ani učitelé a učitelky, podnikatelé a manažeři, studenti, matky na mateřské či důchodci.

Advokátní komora vyzývá k právní pomoci uprchlíkům

Dalším novým počinem, který upozorňuje na uprchlickou krizi a vyzývá k pomoci imigrantům z afrických a arabských zemí, je pak výzva od vedení České advokátní komory advokátům.

Tato výzva na rozdíl od Dear Europe na politiky nemíří. „Bez jakýchkoliv ambicí řešit záležitost politicky Česká advokátní komora se znepokojením vnímá signály o možném porušování práv osob z uvedených zemí. Tyto osoby jsou leckdy shromažďovány v nedůstojných podmínkách, např. v bývalých věznicích,“ upozorňuje komora.

Běžencům prý nejsou poskytovány dostatečné informace o jejich právním postavení. Výzva se pozastavuje i nad tím, že jsou uprchlíkům odebírány finanční prostředky.

„Opatření, která mají do určité míry represivní charakter, jsou uplatňována i vůči dětem imigrantů,“ stojí v prohlášení, které dodává, že každá osoba na našem území má ústavní právo na právní pomoc. Vedení advokátní komory se proto rozhodlo vyzvat všechny advokáty – především pak z těch regionů, kde byla zřízena zařízení pro uprchlíky – aby se zapojili do poskytování právních služeb imigrantům. Nabízí přitom i podíl na úhradě případných výdajů. Další gesto lidskosti. I když pro někoho sluníčkářské.