Nominace pro Dienstbiera?

Nezávislí senátoři dnes rozhodují o prezidentské kandidatuře

PRAHA Prezidentská volba v únoru 2008 je hlavním tématem dnešní schůzky senátorů z Klubu otevřené demokracie. Senátoři, jejichž hlas může být v prezidentském klání důležitý, možná navrhnou jako svého kandidáta ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.
Jako svého favorita ho chce prosazovat místopředseda KOD, senátor Jaromír Štětina. „Myslím, že by byl v prezidentské volbě rovnocenným soupeřem Václavu Klausovi,“ míníŠtětina. „Hlavní funkce prezidenta je reprezentovat zemi v zahraničí. Myslím, že Karel Schwarzenberg je postava, která by se této role zhostila důstojně,“ říká senátor.
Současného ministra zahraničí by Štětina na Hradě rád viděl i přesto, že Schwarzenberg je podle svých slov zaneprázdněný v ministerské funkci a na tažení na Hrad momentálně nepomýšlí. Dalším kandidátem, který by měl u Klubu otevřené demokracie šanci, je Jiří Dienstbier. Bývalý ministr zahraničí z první porevoluční vlády už před časem prohlásil, že má chuť se s Václavem Klausem v prezidentské volbě poměřit.
Dienstbierovi by dal zřejmě přednost senátor a bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Právě proto, že Dienstbier svou ochotu pustit se do prezidentské kandidatury veřejně deklaroval. „Je jediný, kdo řekl, že by do toho šel, a měl by proti Klausovi šanci,“ řekl včera LN Zlatuška. „Ve volbě ale má šanci uspět jen tehdy, když ho sociální demokracie vezme natolik za svého, že přesvědčí i komunisty,“ míní Zlatuška. Pokud by se stal Jiří Dienstbier prezidentským kandidátem, nevadila by Zlatuškovi ani jeho komunistická minulost. Dienstbier byl členem KSČ v letech 1958-1970. „V té době tam vstupoval každý. Lidé si mysleli, že je komunismus ochrání před novým nacismem,“ vysvětlil včera Jiří Zlatuška, proč nemá s Dienstbierovým členstvím ve straně problém.
Klub otevřené demokracie založili senátoři stran US-DEU a Občanské demokratické aliance. Jeho členy jsou i nezávislí senátoři – podle ustanovení je založen na nadstranickém principu. V současné době má sedm členů, mezi nimi je právě i Schwarzenberg.

Foto autor| Foto LN – Viktor Chlad