Neonacista bude souzen

24 hodin | rubrika: Čechy | strana: 4
30. listopadu 2005, autor: ps

SOUD – Mladý neonacista, který demonstroval před německým velvyslanectvím na podporu německého vězně a popírače holokaustu Ernsta Zündela, půjde před soud.
Žalobkyně Zdeňka Galková jednadvacetiletého muže obžalovala právě za popírání holokaustu. Případem se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 1 a mladíkovi za trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka hrozí vězení na šest měsíců až tři roky.
Demonstrace na Zündelovu podporu před německým velvyslanectvím v Praze se 28. října zúčastnilo asi 70 neonacistů a přibližně 150 jejich odpůrců. Nesouhlas s demonstrací pravicových extremistů přišlo vyjádřit i několik politiků. Senátor Jaromír Štětina tehdy řekl, že by podle něj policie měla zasáhnout. Policie však zasáhla proti neonacistům až 11. listopadu ve Zlaté Olešnici na Jablonecku, když rozehnala účastníky extremistického koncertu. Při domovní prohlídce u dvou pořadatelů koncertu pak nalezla věci s fašistickými motivy a výbušniny. Oba muži čelí obvinění z podněcování nenávisti vůči skupině osob.