Nadace nařčena z podpory terorismu

Praha * Rusové obviňují českou nadaci Člověk v tísni z financování čečenských teroristů na severním Kavkaze. V tamním týdeníku Argumenty i fakty vyšel ve středu článek, který napadá práci nadace i ostatních humanitárních organizací pracujících v této neklidné oblasti.Uvádí, že až 80 procent z 60 milionů dolarů, které OSN pro letošek vyčlenila na projekty v Čečensku a Ingušsku končí jinde, než by mělo.
„Obvinění jsou zcela smyšlená a jsou součástí širší kampaně. Ta má za cíl vyhnat cizince, kteří jako jediní ještě přinášejí svědectví o tom, co se v oblasti děje a k jaké genocidě tam dochází,“ řekl nám senátor Jaromír Štětina, který je spolu se Šimonem Pánkem spoluzakladatelem nadace, jejíž projekty se těší značné finanční podpoře české veřejnosti. Při veřejných sbírkách ji občané pravidelně upřednostňují a smlouvy uzavírá rovněž s Úřadem Evropské komise pro humanitární pomoc ECHO.
Tím závažnější je, že je článek v týdeníku Argumenty i fakty ilustrován fotografií, na které šéf severokavkazské mise Marek Vozka pózuje před emblémem nadace v polovojenském obleku a s kalašnikovem přes rameno. Jak našemu listu sdělila spolupracovnice nadace Andrea Volfová, nejedná se o fotomontážní podvrh: „Bohužel je to autentická fotografie. Je sice naprosto vytržená z kontextu, nicméně je nám líto, že existuje. Je nevkusná, nemělo se to stát.“ Podle Volfové jde o fotku z Vozkova soukromého archivu, která vznikla při jakési oslavě: „Nepózuje jako čečenský ozbrojenec. Má na sobě bundu naší ochranky a také zbraň mu půjčil jeden z jejích členů,“ vysvětlila Volfová.
V reakci nadace na článek se mimo jiné praví, že „práci v nadaci dělají lidé pod neustálým stresem a nebezpečím únosu, takže jejich každodenním společníkem je ozbrojená ochrana, kterou přidělují orgány ministerstev vnitra Ingušska a Čečenska“. Vstup do Čečenska je pro humanitární pracovníky ovšem omezen povolením, které nebylo Člověku v tísni v posledních dvou měsících vydáno.

Foto popis| Toto není čečenský ozbrojenec, ale šéf humanitární mise Člověk v tísni Marek Vozka – tímto způsobem popsal obrázek ruský týdeník Argumenty i fakta.
Foto autor| REPRO DB
Region| Severní Morava
Publikováno| Moravskoslezský deník; Česká republika; 02
Publikováno| Opavský a hlučínský deník; Česká republika; 02
Publikováno| Frýdecko-místecký a třinecký deník; Česká republika; 02
Publikováno| Havířovský deník; Česká republika; 02
Publikováno| Karvinský deník; Česká republika; 02
Publikováno| Novojičínský deník; Česká republika; 02
Publikováno| Bruntálský a krnovský deník; Česká republika; 02