Na kánoích vypluli nejen filmaři, ale i místní vodáci

Vítězná cena byla pro účastníky lákavá, byl to totiž soudek piva

Kostelec n. O. – Příjemnou a pohodovou atmosféru průběhu Mezinárodního festivalu vodáckých filmů Divoká Orlice aneb Příběhy posbírané na řece, který se konal o víkendu ve městě, umocnilo sobotní, téměř letní počasí.
Ten den byly totiž na programu, kromě promítání filmů, sportovní disciplíny. První z nich – závodů na kanoích, se kromě filmařů zúčastnily i posádky kostelecké. Pořadatelé jich do startovní listiny napsali rovných osmnáct.
Václav Uhlíř, vedoucí SK Rabštejn a jeden z organizátorů, byl s průběhem závodů spokojen: „Přeje nám počasí, závodníci jsou kvalitní, nikdo se nepřevrátil ani neutopil. Vítěznou cenu si jistě někdo rád užije,“ dodal a určitě nebyl daleko od pravdy. Ta totiž představovala soudek piva a ani další ceny, včetně těch útěchy, měly vesměs tekutou podobu. Odpoledne se účastníci festivalu neposadili do kánoí, ale na jízdní kola a šlapali podél Divoké Orlice z Kostelce do Potštejna a zpět.
Večer je čekalo další promítání a vyhlášení vítězů. Z dvanácti filmů byl jako nejlepší vyhodnocen: Cenu odborné poroty získal Milan Maryška za snímek Kolyma, Cenu diváků Pavol Barabáš ze Slovenska za film Omo – cesta do pravěku a Cenu Města Kostelce n. O. Pavel Staníček za Dunajskou deltu. Loď za 25 tisíc vyhrál losem Pavel Dráp z Černíkovic. Hodnocení Václava Uhlíře celého třetího ročníku významné akce vyznělo pozitivně. Velmi spokojený byl i vzácný host přehlídky, válečný zpravodaj a autor několika filmů s tematikou divoké vody Jaromír Štětina.