Na demonstraci proti islámskému terorismu přišlo přes 100 lidí

Praha 11. září (ČTK) – Více než stovka lidí se dnes večer zúčastnila pietní akce na Jungmannově náměstí v Praze při příležitosti pátého výročí teroristických útoků na cíle v New Yorku a Washingtonu. Minutou ticha a zapálením svíček uctili památku lidí, kteří zahynuli v různých zemích světa. Pořadatelé z občanského sdružení Mladá pravice a české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ ČR) zdůraznili, že tak protestují proti islámskému terorismu.

„Smyslem akce bylo společně upozornit na nebezpečí, které vyplývá z existence teroru páchaného ve jménu islámu. Jeho nejvýraznějším symbolem byly útoky na Spojené státy,“ řekl ČTK předseda české pobočky ICEJ Mojmír Kallus.

Účastníci pietní akce přišli k rekonstruovanému Jungmannovu pomníku s izraelskými, českými i americkými vlajkami. „Chci vyjádřit svůj postoj k současnému dění, se kterým se nemohu ztotožnit. My nemůžeme vzít zbraně, ale můžeme reagovat svým morálním postojem,“ řekla ČTK lékařka Božena Kalousková.

Desítky lidí si v tichosti vyslechly hymny tří zemí a podepisovaly také petici. Signatáři v ní mimo jiné podpořili výstavbu protiraketové základny USA v České republice. Zároveň vyslovili pochybnosti o slučitelnosti islámu se západními liberálními hodnotami. „Dokud nebudou muslimové uznávat rovnost mužů a žen před zákonem, svobodu vyznání, možnost odstoupení od víry či oddělení státní moci a náboženství, nemůžeme hovořit o úspěšné integraci,“ řekl předseda Mladé pravice Lukáš Petřík. Upozornil také na záporný postoj islámu k představitelům homosexuální menšiny.

„Vítám demonstraci proti islamizaci společnosti na podporu lidí, kteří mají odvahu se postavit proti islámskému teroru, který ve světě sílí. Proto jsme tady. Ne všichni přívrženci islámu jsou teroristé, ale téměř všichni teroristé jsou přívrženci islámu. V tom je problém,“ řekla ČTK advokátka Petra Koutná.

Někteří řečníci však jednoznačné spojení islámu a terorismu nepodpořili. „Válka proti teroru bude dlouhá. Bráním se však tvrzení, že islám a terorismus je jedno. Stojíme proti radikální zfanatizované skupině, jejímž cílem je zničit západní civilizaci. Nezaměňujme ji však s islámem. Bylo by to krátkozraké,“ řekl poslanec Marek Benda (ODS). Kvůli zjevnému spojování terorismu s islámem se dnešní akce odmítl zúčastnit senátor Jaromír Štětina.

Organizátoři nicméně trvali na tom, že právě islám stojí za nebezpečím terorismu. „Považujeme za nesporné, že útoky se konají ve jménu islámu. Jsou páchané radikální složkou, která má ovšem značnou odezvu na takzvané islámské ulici. Bylo by krátkozraké tuto souvislost mezi islámem a útoky z důvodu politické korektnosti zamlčet,“ uvedl Kallus. Dodal, že islámské hrozby terorismu považuje za aktuální také v České republice.

Alexandra Malachovská hš