Místo piety v Letech spíše předvolební agitace

Lety u Písku – Měla to být pietní akce, poklonění se památce Romů, kteří zemřeli ve sběrném táboře v Letech u Písku, ale místo toho šlo spíše o předvolební agitaci.
Vládní zmocněnec pro lidská práva a poslanec US-DEU Svatopluk Karásek, ředitelka sekce lidských práv Úřadu vlády Kateřina Jacques ze Strany zelených, z téže partaje senátorJaromír Štětina či místopředsedkyně ústředního výboru komunistů Jana Bystřická. Ti všichni si nenechali akci v Letech ujít a na slova Romů, že vepřín, který v sobotu páchnul jako snad nikdy předtím, musí zmizet, uznale pokyvovali.

Kněz: hrozí nám předstíraná demokracie

Politice a nadcházejícím volbám se nevyhnul při bohoslužbě ani mirovický kněz Jan Špaček: „Nebojme se jít vyjádřit svůj názor, hrozí nám totiž předstíraná demokracie.“
Pamětníci přitom v sobotu v Letech jen neuvěřitelně při proslovech připomínajících předvolební mítinky kroutili hlavou. „Sem se akorát jezdí každý zviditelňovat. Padesát let nikoho nezajímalo, že to byl sběrný tábor. Cikáni pracovali od roku 1939 v lesích Karla Schwarzenberga na odklízení polomů a ti, kteří byli považováni za práce se štítící a nepřizpůsobivé, ti byli v táboře, kde byly špatné hygienické podmínky,“ mínil pamětník tábora, čtyřiašedesátiletý František Růžička.
Premiér Jiří Paroubek nyní vytvořil pracovní skupinu, která má problém sběrného tábora a blízko stojícího vepřína vyřešit. Členkou je i Kateřina Jacques. „Hledáme levnější řešení, které nepoškodí zájmy firmy a bude i důstojným řešením pro Romy,“ uvedla Jacques.
Romové v sobotu obvinili politiky, že jim jen slibují řešení a skutek utek. „Deset let se tady scházíme a kritizujeme blízkost vepřína, ale stejně se nic neděje,“ řekl předseda výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička.