Ministr chce vysvětlení

Ivan Langer požaduje zprávu, proč policisté nezasáhli u hajlování v Dražicích

Dražice – Ministr vnitra Ivan Langer si dnes vyžádá od policejního prezidenta zprávu o zásahu policistů na sobotním koncertu neonacistických kapel v Dražicích u Tábora. Tvrdí, že chce, aby policisté nalezli a vyslechli muže, který před policisty hajloval z jedoucího vozu, a ti ho nechali z parkoviště bez jakéhokoliv zásahu odjet.
V sobotu hodinu po půlnoci hajloval nataženou pravicí z okna zeleného Fordu Focus holohlavý mladík, který odjížděl s kamarády z koncertu neonacistických kapel v Dražicích u Tábora. Policisté incidentu jen přihlíželi a na dotaz redaktora MF DNES, proč nezasáhli, jen odpověděli: „To snad za ním máme běžet?“

Policisté dostali od novinářů nahrávky a fotografie

Policisté si teď vzali od novinářů nahrávky a fotografie, na kterých je zřetelně vidět mladíkova natažená ruka s otevřenou dlaní z vozidla.
„Pokud budou důkazy, že muž hajloval, pak budeme případ řešit podle trestního řádu. Samozřejmě i pokud se ukáže, že některý policista pochybil při plnění svých povinností, bude se tím zabývat naše kontrolně stížnostní skupina, která může řešit incident kázeňsky, ale teprve uvidíme, jak bude celá věc důkazně silná,“ informoval náměstek policejního prezidenta Jan Brázda.
Ministr vnitra Ivan Langer chce, aby policisté důkladně celý incident vyšetřili. „Jsou dvě možnosti – buď měli toho člověka zadržet a předvést, nebo pokud měli shromážděné podklady, pak to samé musí učinit nyní. Mě bude zajímat závěr, jak to dopadne. Každopádně policista, který měl říci, zda má za vozidlem snad běžet, se měl vyjadřovat jinak,“ řekl Langer.
Podle senátora Jaromíra Štětiny, který byl po celou dobu koncertu v Dražicích, policisté nezajistili důkazy, aby mohli nechat vůz s hajlujícím mladíkem odjet.
„Je smutné, že práci policie museli suplovat nevládní aktivisté, kteří tam policisty upozorňovali na některé incidenty. Doufám, že se jednou najde statečný velitel zásahu, který se nebude bát případných soudů a vezme na sebe odpovědnost a proti takovým neonacistům při podobných incidentech, jako je jasné hajlování, zakročí,“ uvedl včera Štětina.
Policisté tvrdí, že i kdyby mladík jednoznačně hajloval z okna vozu, nebyl důvod ho ihned zadržet. „Pokud je vozidlo v pohybu a policie má zajištěné video či foto, tak opravdu není důvod za ním ihned běžet,“ popsal náměstek policejního prezidenta Brázda.
Přitom to byl paradoxně právě vysoký policejní důstojník, který po incidentu přímo v Dražicích tvrdil, že policisté slyší o hajlování poprvé a byli by rádi, kdyby jim novináři natočené materiály předali.
„Slyším o tom poprvé od vás,“ řekl v noci po incidentu v Dražicích šéf policejního zásahu Jan Kulhan.

Foto popis| DOKLADY, PROSÍM. Všechny účastníky koncertu neonacistických kapel v Dražicích na Táborsku policie pečlivě kontrolovala.
Foto autor| FOTO: MAFA – JAROSLAV SÝBEK