Maurer vrhl špatné světlo na humanitární organizace

Pelhřimov * V úterý večer televize Nova odvysílala reportáž o aktivitách Vojtěcha Maurera (33) a jeho tří kolegů z občanského sdružení Záchranáři Pelhřimov, kteří na začátku roku vyjeli na pomoc obětem zemětřesení v jihovýchodní Asii. Po jejich návratu vyšlo najevo, že se jejich mise uskutečnila díky nepovolené veřejné sbírce. Navíc lidé přispívali na Maurerovo soukromé konto.

Záchranář měl příliš utrácet

Kromě toho se veřejnost dozvěděla, že se o pelhřimovského záchranáře již delší dobu zajímá policie. Týden po sérii článků v našem deníku byl Maurer obviněn ze čtyř trestných činů, za něž mu hrozí až tři roky vězení.
K misi se v televizní reportáži vyjádřila humanitární koordinátorka HitiarashiSklenařová. Podle ní jsou částky, které Záchranáři Pelhřimov vykazují, nadsazené. Například za jídlo měli denně utratit devadesát dolarů, za ubytování až sto padesát a za čisticí prostředky sedm a půl tisíce korun za den. „To by museli jíst krevety, bydlet v hotelích a vyčistit denně tisíc pokojů,“ zpochybnila výdaje záchranářů Sklenařová. „Každá organizace si hájí své zájmy. Naše výdaje odpovídaly situaci na Srí Lance. Hand for Help utratil miliony korun za nemocnici, která tam vůbec nemusela být, a o tom nikdo nemluví. Je to všechno postavené na hlavu,“ hájí se Maurer.
Za pochybnou označil misi pelhřimovských záchranářů i senátor Jaromír Štětina: „Podobné aktivity vrhají špatné světlo na všechny humanitární a záchranářské společnosti, které si dlouhodobou a tvrdou prací vybojovaly důvěru u veřejnosti. Ohroženy jsou tak další sponzorské dary, na nichž jsou organizace závislé.“

Utajovanou pokutu zaplatí

Záchranáři Pelhřimov dostali od kraje za nepovolenou sbírku, na níž se od dárců i sponzorů sešlo více než 440 tisíc korun, pokutu. Výši částky však obě strany odmítají komentovat. Přesto Maurer našemu listu řekl, že se proti rozhodnutí kraje nebude dál odvolávat: „S usnesením kraje v plném rozsahu souhlasíme. Uznávám, že došlo k pochybení z mé strany, když jsem na našich internetových stránkách umístil číslo konta bez vyřízení předchozích povolení o veřejné sbírce. Nevěděl jsem, že se může jednat o sbírku. Pokutu uhradíme v plné výši.“
Maurer se ale snažil prostřednictvím veřejné sbírky získat peníze již v říjnu loňského roku. Peníze sháněl na to, aby mohl odcestovat na MS záchranářských psů ve Francii. Inzerát i s číslem svého soukromého účtu tehdy zveřejnil v novinách hned dvakrát. Sám Maurer to nepopírá: „Tenkrát mi nikdo neposlal ani korunu, což mohu doložit výpisem z účtu. Na soutěž mi přispěl pěti tisíci jeden z členů naší organizace,“ tvrdí Maurer.