Mandátový a imunitní výbor ke kauze Jiřího Čunka

Na dnešním zasedání mandátního a imunitního výboru, jehož členem je i senátor Jaromír Štětina, vytkli senátoři policii, že jim v žádostech o vydání členů horní komory nedává všechny informace

Na dnešním zasedání mandátního a imunitního výboru, jehož  členem je i senátor Jaromír Štětina, vytkli senátoři policii, že jim v žádostech o vydání členů horní komory nedává všechny informace. Podnětem jim byl postup policie v případě vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Senátoři proto požádali ministra vnitra a policejního prezidenta, aby pro všechny další podobné případy zajistili „maximální profesionalitu“ při přípravě takových žádostí.  „Mandátový a imunitní výbor schválil usnesení, kde zcela konkrétně říkáme, že jsem nedostali veškeré informace právě v případu pana Čunka,“ řekl senátor Jaromír Štětina. Usnesení je nakonec oproti návrhu velmi konkrétní a podle Štětiny podrobně popisuje nekvalitní práci policistů. Obsahuje i výzvu ministrovi vnitra Ivanu Langrovi a policejnímu řediteli, aby se zasadili o nápravu při dalších podobných případech.  Policie v případě Čunka podle člena výboru Jaromíra Volného neposkytla Senátu informaci o tom, kdy bylo zahájeno vyšetřování předsedy KDU-ČSL, na čí podnět a kdy byl podnět podán, ačkoli na to byla dotázána a měla tuto informaci od loňského 6. listopadu. Policisté senátorům zamlčeli třeba to, že případ začali vyšetřovat na popud advokáta a exministra spravedlnosti Jiřího Nováka, který zastupoval Čunkovu bývalou sekretářku Marcelu Urbanovou.
Ve světle těchto informací by podle senátora Josefa Novotného patrně Čunek nyní nebyl k trestnímu stíhání vydán. Na Čunkově případu se podle něj může ukázat celá mašinerie a okolnosti policejního vyšetřování.  Senátor Jaromír Štětina neprosadil do usnesení svůj návrh, aby výbor konstatoval znepokojení nad délkou vyšetřování Čunkova případu.