Lukašenkovu kandidaturu prý podpořily svými podpisy miliony lidí

MINSK 28. ledna (ČTK) – Téměř dva miliony podpisů již od voličů získal prezident Alexandr Lukašenko, který v březnových volbách bude usilovat o další mandát. Ke kandidatuře na prezidenta přitom stačí 100.000 podpisů. Uvedla to dnes místní volební komise, která v tom vidí znamení, že Lukašenka podporuje široká veřejnost. Podle opozice ale jde o „vynucené podpisy“ ze strany úřadů.

Opoziční činitelé odsoudili počínání Lukašenkových lidí, kteří v zemi o deseti milionech obyvatel organizují podpisové akce na studentských kolejích, v nemocnicích a ve státních podnicích a úřadech. Také prý vyzývají k podpisu důchodce, kteří si přicházejí vyzvedávat penzi.

Tato praxe odporuje volebnímu zákonu a Lukašenkovi by se mělo zakázat kandidovat, prohlásil na tiskové konferenci Sergej Kaliakin, vedoucí kampaně opozičního prezidentského kandidáta Aljaksandra Milinkeviče. Ten již shromáždil 100.000 voličských podpisů a volební komise ho uznala a zaregistrovala jako kandidáta.

„Sociologové říkají, že většina obyvatel Běloruska nyní podporuje současného prezidenta,“ uvedl tajemník volební komise Nikolaj Lazavik. Podle zahraničních komentářů tak bez váhaní upustil od nestrannosti, která je oficiálně spojena s jeho funkcí.

Volby v Bělorusku jsou léta terčem kritiky Západu, především to, že volební komise zjevně podporuje Lukašenka a jeho lidi. Washington považuje Bělorusko za „poslední diktaturu v Evropě“.

USA a EU jsou připraveny zavést sankce, pokud březnové prezidentské volby nebudou svobodné a poctivé. Do Běloruska chtěli před volbami zavítat i čeští senátoři Karel Schwarzenberg a Jaromír Štětina, běloruské úřady jim však nevydaly víza.

pek hej