Lidovci se propadají do krize

ANALÝZA

PRAHA, 26. 1. 2007

Prosincový sjezd KDU-ČSL měl udělat důraznou tečku za krizí ve straně. Ale neudělal.
Stoupající hvězdu nového předsedy Jiřího Čunka brzdí podezření z korupce. Strana má nadále nejnižší volební preference z pětice parlamentních stran, pohybuje se dva a půl procenta nad hranicí volitelnosti. A munici pro novou vnitrostranickou kritiku poskytla svou rezignací na post ministryně kultury Helena Třeštíková, kterou do vlády navrhli právě lidovci.
Členové vedení KDU-ČSL si problémy svého předsedy zatím nepřipouštějí. »Nemá smysl to teď řešit. Vše se jistě řádně vysvětlí, vždyť sám Jiří Čunek požádal Senát o vydání. V případu je patrná kampaňovitost,« říká místopředseda KDU-ČSL Marián Hošek. O tom, kdo za údajnou kampaní stojí, ale »odmítá spekulovat«.
»Myslím, že to nejde z KDU. Někteří lidé možná přemýšlejí jinak než já, ale nejsou to sebevrazi, aby potápěli tímto způsobem celou stranu,« říká sám Čunek.
Že může jít o politickou objednávku, ale naznačuje i senátor zvolený za Stranu zelenýchJaromír Štětina, který se proti Čunkovu vydání k trestnímu stíhání postavil. »Udivuje mě časová souslednost s udáním, které přišlo na policii jen pár dní předtím, než pan Čunek ohlásil kandidaturu na předsedu KDU-ČSL,« říká Štětina. Policisté ve vyšetřovacím spisu tvrdí, že se případem začali zabývat na základě vlastního »operativního šetření«. Za formulací se tak může skrývat stejně dobře anonymní udání jako odposlechy či rešerše z tisku. Podrobnosti pak policii při výslechu popsala Čunkova bývalá tajemnice Marcela Urbanová, s níž má Čunek dlouhodobé spory.
Ať už se obvinění z korupce ukáže jako pravdivé či nepravdivé, stín kauzy dopadá i na celou trojkoaliční vládu. A sociální demokraté toho využívají. »Kdybych já byl premiérem, byl by s ohledem na to, že jsem vždycky ctil presumpci viny, odvolán,« říká na adresu Čunka Jiří Paroubek. Premiér Mirek Topolánek očekává, že Senát Čunka ke stíhání vydá, s komentáři si prý proto počká na výsledek vyšetřování.
Čunkovy »akcie« pro další působení ve vládě ale snižuje fakt, že předseda KDU-ČSL není poslancem a jeho případný pád by tak neznamenal ztrátu pro křehký stočlenný koaliční blok.
Mezi lidovci je i proto cítit napětí. »Ve straně panuje atmosféra očekávání, jak se to panu Čunkovi podaří vyřešit. Známkou klidu to zrovna není,« říká bývalý předseda KDU-ČSL Jan Kasal. Sám je k Čunkovu vedení kritický. Už na začátku ledna dal najevo, že se mu nelíbí nominace Heleny Třeštíkové na post ministryně kultury. »Její rezignaci si můžeme dávat za zlé spíše sami sobě. Nedokázali jsme ji připravit na riziko, že nepůjde jen o kulturu, ale i rozhodování o věcech, jako jsou raketové základny či řešení přírodní kalamity. Je to chyba KDU-ČSL,« říká Kasal.

Foto popis| Jiří Čunek naděje lidovců zatím nesplnil. Policie ho podezírá z korupce a za problémy s ministryní kultury Třeštíkovou ho vlivní straníci kritizují.
Foto autor| FOTO: ČTK