Letná 2007 aneb 1. máj bez komunistů a nikdy jinak

„Skoncovat jednou provždy s Komunistickou stranou Čech a Moravy,“ takto nepokrytě popsali svůj záměr organizátoři letošních oslav 1. máje na Letné. Učinili tak na tiskové konferenci, která proběhla 25.4. v pražském baru Krásný Ztráty.

Po loňské akci, která zaznamenala třicetitisícovou účast, letos organizátoři vsadili na ještě bohatší program a špičkovou hudební produkci. Akce se koná pod heslem: „1. máj bez komunistů a nikdy jinak!“

Letna 2007, tiskovka
Zprava: organizátor akce Letná 07 Petr Hrubeš, Mirko Šťastný (místopředseda konfederace politických vězňů), předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová, Claudio Kryšpín, bubeník skupiny Pražský výběr, Michal Gregorini, jeden z autorů kampaně Trikem proti komunismu a Jan Ruml, bývalýministr vnitra, místopředseda Senátu,  (Foto: Jakub Šmíd, Theo)

Zahraniční hosté

Letošní „Letnou“ ozvláštní vystoupení tří významných zahraničních hostů. Do Čech poprvé přicestuje švédský poslanec Göran Lindblad, který v Evropském parlamentu prosadil přelomovou rezoluci, odsuzující zločiny komunismu. Hned dva hosté se budou zabývat tématem tyranie Čínské komunistické strany – kanadský politik David Kilgour, vyšetřovatel ilegálních odběrů orgánů v čínských věznicích a Zhao Ming, oběť represe čínského komunistického režimu a jeden z klíčových svědků probíhajících soudních procesů proti nejvyšším čínským státním představitelům. Své k tématu řeknou i významní Češi – místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký a senátor Jaromír Štětina.

Image
Jan Ruml (úplně vlevo) je oficiálním garantem návštěvy p. Davida Kilgoura, vyšetřovatele odebírání orgánů v čínských věznicích a p. Zhao Minga, čínského studenta, t.č. žijícího v Irsku, který se stal obětí perzekuce Falun Gongu v Číně.
(Foto: Jakub Šmíd/Theo)

Skanzen komunismu, Ostrov (ne)svobody…

„Návštěvníky jistě zaujme „Skanzen komunismu“, ve kterém chceme formou happeningu připomenout doby komunistického Československa. Stěžejní aktivitou bude „Ostrov nesvobody“, kde bude na několika stanovištích simulována situace na Kubě, v Číně, v Severní Koreji a ve Vietnamu. Odpolední program bude jistým odlehčením dopolední části, chystáme program pro děti a další doprovodné aktivity. Akce se opírá o skvělou českou hudbu, ať už půjde o Vlastu Třešňáka, trojici Prokop  – Andršt – Hrubý nebo skupiny Blue Effect a Už jsme doma. Vystoupení undergroundové legendy, skupiny Plastic People of the Universe, uvede spisovatel Ivan Martin Jirous,“ popsal program akce její organizátor Petr Hrubeš.

Očekávaným vrcholem akce bude vystoupení formace Pražský výběr II. Bubeník skupiny Claudio Kryšpín k němu řekl: „Mám v čerstvé paměti dobu, kdy jsem byl jako dítě s celou naší školou hnán na Letnou, kde nás nutili nadšeně mávat mávátkem. Mávali jsme z donucení, zcela nesmyslně, čemusi, co nám nezaručovalo žádnou budoucnost. Když jsem dospěl, komunistický režim mě odsoudil na dva a půl roku odnětí svobody, kterým jsem se vyhnul jen emigrací do Austrálie. Za nejnebezpečnější lidské vlastnosti považuji lhostejnost a nevědomost. V rámci našeho vystoupení na Letné představíme i úplně nové věci – včetně jedné písně s opravdu „angažovaným“ textem, který se na tuto akci perfektně hodí. Proč by se kapely měly angažovat? Protože tak můžou předat zprávu mladým lidem.“

Trikem proti komunismu

Se shromážděním na Letné tradičně souvisí i aktivita Trikem proti komunismu. „V roce 2006 asi 150 grafiků z celého světa vytvořilo návrhy antikomunistických triček, ta se ve velkém množství vyrobila a dala do prodeje. Původním cílem této akce bylo snížit předvolební preference Komunistické strany Čech a Moravy. Tento neziskový projekt byl poté ukončen, navzdory tomu, že triček se prodalo více než 16 000 a zájem veřejnosti neopadal. Letos jsme se rozhodli, že se k tomuto nápadu vrátíme. Na Letné budou letos trička prodávána v limitovaných sériích, v provozu zde bude i sítotisková tiskárna, kde si zájemci mohou nechat vybraným designem potisknout přinesené oblečení,“ popsal projekt jeho autor Michal Gregorini.

Na otázku po smyslu akce reagoval Jan Ruml, bývalý ministr vnitra a místopředseda senátu, těmito slovy: „Rozpustit Komunistickou stranu Čech a Moravy může pouze nejvyšší správní soud z podnětu Vlády České republiky. Proč by to měl učinit? Zejména proto, že se naše komunistická strana nikdy nevzdala komunistických symbolů, pod nimiž zde vraždila a mučila lidi a páchala obrovská zvěrstva, a nikdy se nevzdala ani ideologie násilného převzetí moci. Já si myslím, že takové politické strany nemají v demokratické společnosti co dělat.“

Na závěr tiskové konference ještě Petr Hrubeš, organizátor Letné 07, stručně shrnul známá fakta: „Místo a čas: Letná, 1. máj, 11.00 – 22.00, vstup zdarma, počasí skvělé, jsou vítáni lidé s dětmi, se psy, přijďte si to užít jako loni, kdy oficiálně přišlo 30 000 lidí. V takovou návštěvnost doufáme i letos.“