Kontejnerové byty prý nejsou v rozporu se státní politikou

Praha 6. listopadu (ČTK) – Kontejnerové byty, do nichž Vsetínští vystěhovali romské neplatiče, podle všeho nejsou v rozporu se státní politikou integrace Romů. Dotace v objemu 20 milionů korun byla poskytnuta podle podmínek, které vláda schválila, uvedl dnes náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. Na stranu starosty Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který o vystěhování rozhodl, se dnes postavil také senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených). Řekl, že Čunek Romy zrovnoprávnil.

Vsetínská radnice vystěhovala z města za hranice kraje přes 100 Romů, s nimiž měla problémy při placení nájemného. Dalších přibližně 230 Romů, kteří dříve obývali pavlačový dům v centru města, přesunula asi kilometr od centra do komplexu vybudovaného z obytných kontejnerů. Vsetín dostal loni na postavení nájemních bytů 20 milionů korun ze Státního fondu rozvoje bydlení. Aktivisté nesouhlasili s tím, že na „vytvoření ghetta“ poskytl miliony stát. „V tuto chvíli podle všech zjištění, která máme, podmínky (pro udělení peněz) naplněny byly,“ uvedl Kalous.

Rada vlády pro záležitosti romské komunity dnes dostala stížnost od sdružení Roma Vidnava na postup při vystěhování Romů ze Vsetína. Podle ní při něm v rozporu se svým posláním pomáhali i terénní sociální pracovníci místního úřadu. Podle sdružení má vsetínský úřad tři terénní sociální pracovníky a dostal na ně letos od rady dotaci 480.000 korun. Terénní pracovníci byli podle sdružení zároveň mezi těmi, kteří určovali, kdo půjde bydlet do náhradního kontejnerového bydlení a kdo bude nucen se vystěhovat mimo Vsetín i mimo kraj. Měli přitom zabránit tomu, aby se Romové museli stěhovat „do neobyvatelných domů“, měli klientům pomáhat a vést je k samostatnosti, míní sdružení. Prý tak nesplnili cíle a podmínky dotace.

Například situace vystěhované rodiny Tulejových silně zneklidňuje zastupitele obce Čechy pod Kosířem. Manželé tvrdí, že se museli přestěhovat do nevyhovujícího domku pod hrozbou, že jinak skončí na ulici a přijdou o děti. Nepatřili podle zastupitelů k neplatičům, radnice jim ale neprodloužila nájemní smlouvu. Rodina již zaplatila první splátku za poškozený dům, peníze si ale musela půjčit. Tak se s lidmi nezachází, uvedl starosta Čechů pod Kosířem Zdeněk Mader. Požádal proto o právní pomoc Olomoucký kraj, o situaci rodiny chce informovat dopisem také vsetínské zastupitele. Obec dnes navštívil s nabídkou právní pomoci také předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).

Na rozdíl od Štětiny, který se Čunkova postupu zastal, jej kritizovala sekce lidských práv Strany zelených. Přestěhování neplatících Romů za hranice města označila za deportaci. Strana má v programu nejen odpor vůči segregaci, ale i terénní práce, boj proti sociálnímu vyloučení a legislativní zakotvení sociálního bydlení jako součást státní a obecní politiky, uvedla místopředsedkyně zelených Džamila Stehlíková. Netolerance, předsudky a diskriminace do ní rozhodně nepatří, dodala.

Romským rodinám, které vsetínská radnice vystěhovala na Jesenicko, dnes vyprší lhůta pro zaplacení první splátky z poskytnuté půjčky na domy. V případě nezaplacení jim hrozí sankce z prodlení. Půjčka je bezúročná, ovšem pokud se dlužníci dostanou do prodlení ve splácení, pak na dlužnou částku nabíhá roční desetiprocentní úrok. Součástí smlouvy je i klauzule, že pokud dlužník půjčku nesplácí, je splatná okamžitě a celá.