Komunisté: Název rozhodně nezměníme

Praha – Čeští komunisté trvají na slově „komunismus“ v názvu strany. „Nic měnit nebudeme. Bylo by to směšné a nezodpovědné,“ prohlásil europoslanec Miroslav Ransdorf (KSČM) v nedělní debatě na Nově.
V Poslanecké sněmovně už leží návrh zákona, který chce KSČM ke změně názvu donutit. “ Komunismus je zločinná ideologie. A KSČM se pořád hlásí k Marxovým myšlenkám o tom, že svět je potřeba změnit násilím,“tvrdí jeden z autorů zákona senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených).
KSČM ale tvrdí, že se za zločiny spáchané během čtyřicetileté vlády komunistů v Česku omluvila. V Evropě navíc existuje řada politických stran, které se ke komunismu hlásí a které mají slovo „komunismus“ v názvu.
„To je pravda. Přes všechny omluvy ale není jasné, jak se vlastně čeští komunisté staví k tomu, co se u nás před rokem 89 dělo,“řekl europoslanec Jan Zahradil (ODS). „Pokaždé od nich slyšíte něco jiného. Ta novela zákona by je donutila konečně vyložit karty na stůl.“
ODS podle Zahradila zákon zakazující propagaci komunismu ve sněmovně podpoří. Přesto zákon pravděpodobně neprojde. Proti budou společnými silami hlasovat KSČM a sociální demokraté. Obě strany dají dohromady pohodlnou většinu.
Pro zákaz propagace komunismu se už na internetové petici www. zrusmekomunisty. cz vyslovilo šedesát tisíc lidí. Papírové podpisové archy téže petice podepsalo dvanáct tisíc lidí. Výzvou k zákazu propagace komunismu se tedy musí zabývat Senát. „Jsem rád, že se nám podařilo rozproudit diskusi o tom, co to komunismus vlastně je,“ říká jeden z autorů petice ,senátor Martin Mejstřík (za Cestu změny).

Region| Jižní Čechy
Publikováno| Českobudějovické listy; Politika a události; 02
Publikováno| Českokrumlovské listy; Politika a události; 02
Publikováno| Listy Jindřichohradecka; Politika a události; 02
Publikováno| Listy Písecka; Politika a události; 02
Publikováno| Listy Prachaticka; Politika a události; 02
Publikováno| Listy Strakonicka; Politika a události; 02
Publikováno| Táborské listy; Politika a události; 02