Komunismus včera a dnes

„Komunismus včera a dnes“ byl příznačný název konference, kterou v den neslavného výročí 25. února uspořádal TOPAZ, think-tank TOP 09. V prostorách Břevnovského kláštera v Praze se v pondělí diskutovalo za účasti předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, ministrů a poslanců a více než stovky těch, kterým není lhostejné, že se dnes komunistická strana vnímá jako legitimní součást politického a společenského života.

„Přiznávám, že ještě před ne tak dlouhou dobou jsem si myslel, že téma komunismu bude už dnes minulostí. Překvapivě se ale naopak velmi aktualizovalo,“ řekl v úvodu Karel Schwarzenberg.

Vinu a zodpovědnost za to, že v zemi vzrůstá vliv komunistů a že se už znovu chystají v Česku vládnout, mají podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga i politici, kteří nastoupili po roce 1990.
Místo, které si ke konferenci v den výročí uchopení moci komunisty v únoru 1948 zvolil think tank Topaz nebylo náhodné. „Ještě v dubnu 1990 tu sídlilo ministerstvo vnitra, které tu mělo 17,5 kilometru archiválií, a StB odtud sledovala cizince,“ připomněl převor Břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek. „Bezesporu naše země vypadá jinak než tenkrát, bídu tady nemáme, přesto vidíme postup komunistů. Není za nimi Sovětský svaz, ale to neznamená, že by nebyli schopni poničit budoucnost této země na dlouhá léta,“ řekl během svého vystoupení Schwarzenberg.
Komunisté se podle něho už připravují na to, že budou v zemi po volbách v roce 2014 vládnout a že by mohli být buď přímo součástí vlády, nebo ji tolerovat.

Podle Leo Žídka z Konfederace politických vězňů zůstává jen snem, že by komunistická strana mohla být postavena mimo zákon.
Žídek prohlásil, že šéf KSČM Vojtěch Filip se v roce 2005 jasně přihlásil k dědictví staré KSČ, jak ji známe z doby před rokem 1989. „Až by se dostali k moci, poznali bychom jejich pravou tvář. Komunismus je nereformovatelný,“ prohlásil zástupce Konfederace politických vězňů.

Zprávu o konferenci společně s mnoha obrázky a kompletním zvukovým záznamem naleznete zde