KDU-ČSL a ODS podporují jednání branného výboru o zásahu policie

PRAHA 3. května (ČTK) – Sněmovní branný výbor se možná bude zabývat zásahem policie při nedělním prvomájovém mítinku KSČM v Praze na Letné. Poslanecký klub KDU-ČSL dnes vyzval své zástupce v tomto výboru, aby iniciovali jeho mimořádné zasedání, jež by se okolnostmi policejního zásahu zabývalo. ČTK o tom informoval mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob. Předseda výboru Jan Vidím (ODS) řekl ČTK, že zástupci ODS ve výboru iniciativu lidovců podpoří. Pokud se mimořádné zasedání výboru podaří svolat, mohlo by se podle Vidíma konat tento čtvrtek, nebo počátkem příštího týdne.

Vidím dále uvedl, že členové výboru za ODS iniciativu lidovců podpoří. Vysvětlil, že svolání mimořádné schůze výboru mohou iniciovat dvě pětiny z jeho 19 členů, tedy osm poslanců. KDU-ČSL v něm má dva a ODS pět zástupců. Pokud budou chtít mimořádné jednání svolat, bude jim muset pomoci ještě někdo z ostatních stran. Kdyby se mimořádnou schůzi svolat nepodařilo, výbor by se kauzou zabýval až na některém ze svých řádných jednání na přelomu května a června.

Policie při nedělním mítinku zadržela aktivistu Jana Šinágla, který chtěl protestovat proti komunismu během projevu šéfa strany Miroslava Grebeníčka. Policie zadržela i muže, který poškodil její vůz. Případem se začal zabývat i ministr vnitra František Bublan, mimo jiné bude muset kvůli případu čelit parlamentním interpelacím, jež budou ve čtvrtek odpoledne.

Policejní postup ostře kritizovala ODS. Její stínový ministr vnitra Ivan Langer v pondělí oznámil, že chce, aby Bublan zásah policie vysvětlil. Langer soudí, že zásah byl nepřiměřený a že policie neměří všem stejným metrem – podle Langra se snaží potírat pravicový extremismus, a levicový přehlíží.

ODS kritizovala mimo jiné fakt, že policie přešla bez povšimnutí nedávnou pražskou konferenci zástupců několika desítek komunistických stran. „Existuje podezření, že na ní mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty trestného činu propagace komunismu,“ citoval v pondělí Langer usnesení Výkonné rady ODS. I Vidím, který patřil ke studentským vůdcům sametové revoluce v roce 1989, dnes poukázal, že na konferenci zazněly projevy, jež vyzývaly ke komunistickým metodám boje.

Proti postupu policie kvůli zadržení Šinágla protestoval také senátor Jaromír Štětina (zaStranu zelených), spoluautor protikomunistické novely trestního zákona. „Je více než pobuřující, že je zadržen člověk, který spořádaným způsobem protestuje proti projevům třídní nenávisti členů extrémistické Komunistické strany Čech a Moravy, která dává neustále najevo záměr svrhnout dnešní demokratický režim,“ uvedl Štětina v prohlášení zaslaném ČTK.

Jiří Hybš mal