K čemu je dobrý (modrý) Senát

Občanská demokratická strana získala v Senátu těsnou většinu. Co tato zpráva znamená? Horní komora byla konstruována především jako určitá pojistka proti příliš snadným a unáhleným ústavním a legislativním změnám. Senát měl být jakýmsi sborem moudrých, obezřetných a zkušených, kteří budou brzdit a tlumit rychlé změny nálad voličů a legislativců. Poslance si (na rozdíl od senátorů) volíme proto, aby skrze připravované zákony reagovali na vůli a přání voličů.
Má-li dolní sněmovna reprezentovat změnu, horní komora má být zase symbolem kontinuity. Má vůbec Senát v tuto chvíli tímto směrem – tedy k roli funkční bariéry či pojistky – alespoň nakročeno?
Podle všeho se zase tolik nemění. Jde o jednorázovou reakci na výjimečnou situaci. Až dosud měli voliči tendenci k jistému vyvažování. Je pravděpodobné, že kdyby v červnu vznikla normální koaliční vláda pod vedením ODS, nebyly by výsledky občanských demokratů v podzimní senátní volbě tak skvělé, a to přesto, že ODS umí lépe než ostatní »generovat osobnosti« (přesnější je asi starosty).
Potíž je ale v tom, že čtyřicet senátorů mimo ODS je de facto – co se legislativy týče určitě – odsouzeno k roli svého druhu stafáže. V ODS – ač se v tomto ohledu pod Mirkem Topolánkem její image trochu mění – převládá pořád disciplína, a to se bude týkat i senátního klubu. Takže senátorskéosobnosti jako Karel Schwarzenberg, Petr Pithart, Jaromír Štětina a další jsou odsouzeny k tomu, že občas pronesou nějaký výrazný projev, který možná ve tři ráno odvysílá kabelová televize. Co se ale týče politických jednání, budou de facto na dva roky ze hry. Posílí-li v předčasných volbách ODS, což je dosud velmi pravděpodobné, nebude Senát pojistkou, ale spíše forsáží legislativních návrhů ODS.
Senátorům pak zbývá setkávání se s voliči a snahy tlumočit jejich přání silou svého senátorského vlivu poslancům, starostům, radním a primátorům. Jenže vliv těchto senátorů je úměrný politickému vlivu, a ten se bude na dva roky de facto rovnat nule. Takže nezbývá než doufat, že za dva roky bude všechno zase jinak. Senátoři organizovat různé konference a veřejná slyšení na různá ožehavá a důležitá témata. I v tom ale budou záviset na tom, na co jim schválí většinová ODS rozpočet. A ODS samozřejmě nebude mít žádný zájem na tom, aby jakkoli zviditelňovala konkurenční senátory