Jednání o zákazu propagace nacismu a komunismu

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
——————–
Výslovný zákaz propagace nacismu i komunismu, včetně jejich symbolů, hodlá prosadit skupina senátorů kolem Martina Mejstříka. Chtějí, aby trestné bylo nejen užívání hákového kříže, ale taky rudé pěticípé hvězdy, srpu a kladiva. V prvním kole v horní komoře uspěli, aby mohli mluvit o konečném vítězství, potřebují ještě souhlas poslanců.

Daniel TAKÁČ, redaktor
——————–
Existence KSČM na straně jedné a protiprávnost komunismu zakotvená v našich zákonech na straně druhé. Právě v tomhle senátor Martin Mejstřík vidí rozpor, který je potřeba vyřešit. On volí cestu zákazu propagace nacismu a komunismu a užívání jejich symbolů.

Martin MEJSTŘÍK, senátor /nestraník/
——————–
To je můj osobní a bytostné přesvědčení, osobní názor.

Daniel TAKÁČ, redaktor
——————–
Policie navíc podle autorů zákona přesně neví, jak extremismus trestat, protože není jasné, co je trestné. Do návrhu proto mimo jiné napsali, že trestné je používat zejména hákový kříž, symbol SS, srp a kladivo, pěticípou rudou hvězdu či hajlování.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestraník/
——————–
Potřebuje mít pevný a jasný výkladový zákon, který dá policii možnost, aby propagaci nacismu a komunismu stíhal.

Vlastimil BALÍN, senátor /KSČM/
——————–
Jde o velmi nepovedený návrh, takový malý zmetek.

Daniel TAKÁČ, redaktor
——————–
Komunisté tvrdí, že současné zákony na postihování extremismu stačí a doplňují, že KSČM je stranou demokratickou, která nemá nic proti svobodě myšlení.

Eduard MATYKIEWICZ, senátor /KSČM/
——————–
Zpochybňuje-li to někdo, musí to dokázat a nejenom tím, že bude hovořit, že jsme extremistickou stranou, protože máme název komunistická.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestraník/
——————–
Součástí našeho politického systému můžou být pouze ty strany a hnutí, které odmítají násilí jako způsob řešení problémů a Komunistická strana Čech a Moravy neodmítá.

Daniel TAKÁČ, redaktor
——————–
A pokud jde o kriminalizaci symbolů, komunisté se ptají, co si na dres dají – Sparta nebo Slavie, či zda zakážeme prodávat třešně.

Vlastimil BALÍN, senátor /KSČM/
——————–
Jak to bude s Třemi králi. V jednom vtipu se říká, že prvními komunisty byli Tři králové, protože šli první za tou hvězdou.

Daniel TAKÁČ, redaktor
——————–
Proti zákonu hlasovali komunisté a sociální demokraté. Odpůrci byli i v dalších stranách. Podle některých totiž mluvení o značkách jenom odvádí pozornost od nebezpečnosti takových hnutí. Autoři zákona ale nakonec uspěli a zákon se bude projednávat dál. Senát v minulosti už jednou podobný zákon projednával a schválil ho, dostal se tak až na jednání Poslanecké sněmovny, která ho ovšem hlasy komunistů a některých poslanců ČSSD zamítla.