Jaromír Štětina navštívil Náhorní Karabach

V době velmi vážných obav o to, zda mezi Arménií a Ázerbájdžánem nevypukne další ozbrojený konflikt o Náhorní Karabach, se Jaromír Štětina, europoslanec za TOP 09/STAN, vypravil do Karabachu na vlastní oči zjistit, jaké je skutečná situace na místě.

Cestu absolvoval spolu s Artakem Zakaryanem, arménským poslancem a vedoucím arménské delegace ve shromáždění Euronest. Jaromír Štětina se v Karabachu sešel s prezidentem Náhorně karabašské republiky (NKR) Bako Sahakyanem, předsedou parlamentu NKR Ashotem Ghoulianem a ministrem zahraničí NKR Karenem Mirzoyanem.

„V Karabachu je cítit veliké napětí, kterému nepomáhají komentáře nejvyšších představitelů Ázerbájdžánu i Arménie. Mladí muži ze Stepanekertu jsou odveleni chránit hranice. Lidé jsou připraveni bránit svůj stát proti jakékoliv agresi. Ozbrojené střety, ke kterým došlo 2.-5. dubna lze snad přičíst snaze ázerbajdžánského prezidenta Aliyeva odvést pozornost od domácích problémů, bohužel za cenu mnoha lidských životů,“ říká Jaromír Štětina, který prostředí Karabachu dobře zná z dob války, kdy z Karabachu psal reportáže pro tehdejší Lidové noviny.

„Svět nechal obě republiky, Arménii a Ázerbájdžán, aby vzájemný ustrnulý konflikt vyřešily mezi sebou. A jaksi se předpokládalo, že konflikt a animozity jednou vyšumí a zapomenou na něj i samotní aktéři. Ale opak je pravdou. Stalin se pokusil změnit historii a nechal přepsat státní hranice, aby obě tehdejší sovětské republiky zanechal ve vzájemném napětí. Současná situace dokládá, že vyřešit tento konflikt bez pomoci zvenčí není možné. Podle mého názoru je třeba posunout se dál a začít hovořit o potřebě mezinárodního uznání Náhorně karabašské republiky. Za pětadvacet let své svobodné existence osvědčila svoji státnost a schopnost vojensky, hospodářsky a politicky existovat jako samostatný stát. Je proto třeba začít jednat o možnosti nového uspořádání na Kavkaze. Pomoci tomu může i parlamentní diplomacie. Konflikt o Karabach již stál mnoho utrpení a zmařených životů,“ zdůraznil Jaromír Štětina.

Poslanec Jaromír Štětina absolvoval cestu do Náhorního Karabachu ve dnech 16.-18. dubna 2016.