Jaromír Štětina lídrem kandidátky Starostové a nezávislí

Lídrem evropské kandidátky hnutí Starostové a nezávislí se stal senátor Jaromír Štětina. Oznámil to dnes Petr Gazdík, jeden z lídrů hnutí na tiskové konferenci, která se konala v Senátu. Jaromíra Štětinu si hnutí vybralo jako „muže činu“ a pro zkušenosti s mezinárodní diplomacií.  Hnutí chce v Evropském parlamentu podle priorit svého volebního programu usilovat o silnou pozici Evropy v globálním světě a o energetickou bezpečnost, včetně podpory jaderné energetiky. Štětina, který se označil za eurooptimistu, by chtěl přispět ke sjednocení politiky EU vůči Rusku a postsovětským republikám. Nové hnutí má podle něj budoucnost, neboť neklade důraz na ideologii, ale na starost o obyvatele.

Evropské právo by podle hnutí Starostové a nezávislí mělo zaručit ochranu menších obcí před daňovou diskriminací, tedy nižším podílem na výnosu z daní ve srovnání s velkými městy. Je to jedna z priorit hnutí, které dnes jeho zástupci představili novinářům. I proto bude kandidovat v červnových volbách do Evropského parlamentu.

„Český stát nedodržuje klasické evropské zásady ve financování obcí a neumožňuje obcím a městům takové příjmy, které by odpovídaly jejich velikosti a jejich potřebám a službám, které vykonávají pro své občany“ prohlásil Petr Gazdík, starosta obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku.

V evropském právu soudní vymahatelnost těchto zásad ve vztahu k obcím chybí, hnutí by to chtělo změnit. Stát podle Gazdíka přispívá největším městům až pětinásobkem částky, kterou dává menším městům a obcím. Změnit by to mohla nová pravidla rozpočtového určení daní, o které hnutí usiluje.

Další kandidáty chce hnutí představit do konce března, v první pětici nemá být nikdo z reprezentantů hnutí, ale odborníci. Hnutí vzniklo transformací zlínského uskupení Nezávislí starostové pro kraj, v loňských krajských volbách získalo 24 zastupitelů.

mhm tmn