Jan Švejnar bude kandidovat na prezidenta

Jan HRUBEŠ, moderátor
——————–
Zprávy ve dvanáct, příjemné poledne.
Jan Švejnar je po dnešku novým kandidátem na prezidentský úřad. Před hodinou to oznámil na tiskové konferenci. Do prezidentské funkce ho navrhuje deset senátorů. Víc nám teď řekne Jana Čermáková, kterou vítám ve vysílání. Dobrý den, Jano. Kteří senátoři chtějí, aby Jan Švejnar usedl na příštích pět let do prezidentského křesla?

Jana ČERMÁKOVÁ, redaktorka
——————–
Hezké poledne. Tak jsou to vlastně zástupci všech senátorských frakcí vyjma ODS a KSČM. Dá se v tuto chvíli říct, zmínit třeba i některá jména, například předsedkyni senátorského klubu ČSSD Alenu Gajdůškovou, lidovce Petr Pitharta nebo třeba senátory JaromíraŠtětinu, Soňu Paukrtovou anebo Jiřího Zlatušku. Tady zhruba před tou hodinou na tiskové konferenci Jan Švejnar vystoupil, oznámil oficiálně tu svou kandidaturu a také řekl v té souvislosti, že kdyby se prezidentem stal, chtěl by být prezidentem sjednocujícím a ne polarizujícím a vyjmenoval taky několik priorit, které by chtěl uskutečnit, kdyby se na Hrad dostal, kdyby do prezidentského křesla skutečně usedl. Chtěl by třeba například přispět k politické shodě nad důležitými reformními záležitostmi, zmínil v této souvislosti třeba důchodovou reformu nebo reformu sociálního systému. Chtěl by také přispět k tomu, aby zdárně proběhlo předsednictví České republiky v Evropské unii a vůbec prestiž České republiky je podle Jana Švejnara potřeba zvýšit. Co je k tomu třeba, to si teď už poslechněme přímo od něj.

Jan ŠVEJNAR, kandidát na prezidenta
——————–
Naplnění této vize vyžaduje nový přístup k výkonu prezidentského mandátu, modernější, dynamičtější a především výkonnější.

Jana ČERMÁKOVÁ, redaktorka
——————–
Další jednání o Janu Švejnarovi se povedou už dnes odpoledne. Po té oficiálně oznámené kandidatuře se tomu pravděpodobně budou na svém jednání věnovat lidovci a zcela určitě v podvečer sociální demokraté. Předseda ČSSD Jiří Paroubek totiž chce své straně navrhnout, aby Jana Švejnara oficiálně podporovala. No, a další jednání poběží v sobotu, tedy zítra, to by se měli o prezidentských kandidátech bavit komunisté a znovu sociální demokraté na širším plénu. A obě ta jednání zítřejší sobotní by, jak Jan Švejnar řekl, rád osobně navštívil.

Jan HRUBEŠ, moderátor
——————–
Prezidentská kandidatura Jana Švejnara a Jana Čermáková.