Jako na zavolanou

Právo
12. září 2015, autor: Jan Keller

Pokud bychom brali zcela vážně všechny hlasy v diskusi, která se rozproudila ohledně migrace, museli bychom usoudit, že vlna uprchlíků nás přišla zachránit v hodině dvanácté.
Podle statistik se počet obyvatel ČR zvyšuje v důsledku příchodu migrantů. Podle tvrzení některých politiků ale migranti přicházejí zachránit i porodnost, udržet reprodukci a spasit náš penzijní systém, který by se bez nich rozložil a zhroutil.
Z jiných neméně spolehlivých zdrojů víme, že našim firmám by ubyla řada problémů, pokud by do nich okamžitě nastoupilo alespoň 5000 uprchlíků. Taková injekce by jim pomohla dostat se z nejhoršího. Manažeři průmyslu a dopravy předpokádají, že celková poptávka po uprchlících ze strany české ekonomiky strádající nedostatkem kvalifikované pracovní síly bude již brzy mnohonásobně vyšší.
Podle Vladimíra Dlouhého nám migranti vytrhnou další trn z paty, až nastoupí jako řidiči autobusů městské hromadné dopravy a kamiónů.
Je zajímavé, co všechno u nás po čtvrtstoletí rozvoje, kdy v čele země stáli podle svých vlastních slov ti největší odborníci včetně Vladimíra Dlouhého, hrozí totálně zkolabovat, pokud k nám z italské či balkánské větve nedorazí ochotní, výkonní, a přitom velice laciní pomocníci.
Co bychom si sami se sebou počali, kdyby za nás někdo druhý nenastoupil do dílen a provozů, nevozil k nám zboží v kamiónech, nerozvážel nás tramvají a autobusy, nevydělávlával na naše důchody a neplodil za nás děti.
Jak to, že čtvrt století po revoluci, která z nás měla udělat sebevědomé hospodáře ve vlastním domě, nám lidé, kteří to tady vedli, črtají obrázek impotentního národa, jenž na řešení svých problémů vlastními silami nestačí.
S vážnou tváří se nám tvrdí, že jedinými skutečnými politiky jsou Jaromír Štětina s některými svými kolegy z TOP 09, kteří hlasují pro to, aby byla Praha i proti své vůli donucena přijmout pravidelně zvyšované kvóty migrantů. Bez tohoto vnějšího tlaku zkolabujeme demograficky, ekonomicky i sociálně. O nějaké modernizaci si pak můžeme jen nechat zdát.
Přistoupíme-li na tento pohled, měly by nám začít vrtat hlavou dvě otázky. Za prvé, jak je možné, že zemi nelze modernizovat bez vydatného přílivu lidí ze zemí, jejichž modernizace se nezdařila. A za druhé, co by se asi stalo, pokud by Spojené státy, Británie a Francie včas nedestabilizovaly severní Afriku a Přední východ. Kdo by nás pak vozil autobusem?

O autorovi| Jan Keller (Autor je sociolog, europoslanec za ČSSD)