Iniciativa Zrušme komunisty chce o komunismu uspořádat konferenci

PRAHA 30. listopadu (ČTK) – Iniciativa Zrušme komunisty chce na jaře uspořádat konferenci o problematice komunismu. Její zástupci pozvou vědce, umělce, politology i europoslance ze západní Evropy. Oznámili to na dnešní tiskové konferenci. Podporují také senátní návrh na zřízení institutu národní paměti. „Z civilizovaných zemí je Česká republika jediná, která tento institut nemá,“ řekl dnes senátor Martin Mejstřík (za Cestu změny).

Nová instituce by měla zjednodušit přístup lidí ke svazkům bývalé Státní bezpečnosti (StB), podle řady historiků je totiž nyní složitý a zdlouhavý. Ústav by veškeré písemnosti StB shromáždil na jednom místě.

Rada petice Zrušme komunisty dnes také informovala o připravovaném benefičním koncertu v divadle Archa, na kterém 7. prosince vystoupí kapely Blue Effect, Kollerband, Roman Holý & Matěj Ruppert a další. Součástí akce bude i módní přehlídka a projekce dokumentárních filmů. Výtěžek půjde na konto Konfederace politických vězňů.

Konfederace dostane také peníze z prodeje triček projektu Trikem proti komunismu, který iniciativa odstartovala na jaře. V Česku i v cizině se jich podařilo prodat již kolem 5000. Jsou k dostání v 16 vyvedeních; na jednom z nich je gramofon s heslem „ohraná písnička“, na jiném je nápis „nevolte zločince“. Jejich prodej bude pokračovat až do parlamentních voleb.

Senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených) uvedl, že pod protikomunistickou petici se dosud podepsalo kolem 60.000 lidí. K informaci dnešního Práva, že se mezi jmény objevil také zfalšovaný podpis prezidenta Václava Klause, uvedl, že podobným praktikám nelze úplně zabránit. Před ním se tam prý ocitla i jména Vladimíra Iljiče Lenina či Benita Mussoliniho. Iniciativa podle něj podpisy pravidelně ověřuje a podvrhy vymazává.

Senátor ODS Josef Pavlata z petičního výboru má za to, že umístění Klausova jména mezi signatáře petice není provokací, ale spíše žertem. „Zrovna tak by asi bylo možné tam dopsat jakékoli jiné jméno, od Klementa Gottwalda po Gustáva Husáka,“ řekl ČTK.

Senát v říjnu přijal návrh novely, která má výslovně zakázat propagaci komunismu a nacismu pod trestem až osmi let vězení, hlavně hlasy pravicových senátorů. Nyní se předlohou zabývá sněmovna.

jhr kš