iDnes: Policie odložila trestní oznámení komunistů na Kalouska

PRAHA 11. listopadu (ČTK) – Policie odložila trestní oznámení, které na předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska podal nynější šéf komunistů Vojtěch Filip. Podle předsedy KSČM se Kalousek dopustil pomluvy a poškozování cizích práv, když hovořil o komunistické straně jako o zločinecké organizaci. Policie ale nyní rozhodla, že šéf lidovců trestný čin nespáchal. Informoval o tom dnes internetový zpravodajský server iDnes.

Kalousek v září na tiskové konferenci varoval před sbližováním sociálních demokratů a komunistů. „Uděláme cokoliv, co způsobí, aby nedošlo ke spojení jedné historické demokratické strany a jedné zločinecké organizace,“ prohlásil tehdy. Filip poté označil Kalouskovo vyjádření za degradaci politické kultury a za porušení zákona, ústavy a Listiny základních práv a svobod.

Policie ale nyní případ odložila. „Na základě vyhodnocení videozáznamu z tiskové konference pana Kalouska policejní komisař případ odložil, protože nebyla naplněna skutková podstata trestných činů pomluvy a poškozování cizích práv,“ řekl serveru pražský policejní mluvčí Ladislav Bernášek.

Kalousek o odložení případu nevěděl. Policisté ho prý ani nepředvolali k výslechu, pouze si vyžádali záznam z konference. „Rozhodnutí policie mi přijde logické. V platném právním řádu je zcela jasně uvedeno, že KSČ byla organizací zavrženíhodnou a zločinnou. Takže když předseda Filip uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny, že jeho strana je pokračovatelkou KSČ, tak jsem v mém vyjádření z toho vycházel,“ řekl Kalousek iDnes.

Šéf KSČM Filip se k trestnímu oznámení už nechtěl vyjadřovat. „Je to pro něj již uzavřená věc. Vše již bylo řečeno,“ řekla iDnes Filipova asistentka Naďa Machů.

Na stranu Kalouska se v souvislosti s jeho výrokem postavili i další politici. Začátkem října označil KSČM za zločineckou organizaci i senátor za Stranu zelených Jaromír Štětina a poté i senátor ODS Josef Pavlata.

iri mhm
Cas| 16:34